Jak dbać o fotele tapicerowane by służyły jak najdłużej

Jak dbać o fotele tapicerowane by służyły jak najdłużej

Meble, takie jak kanapy i fotele tapicerowane do salonu, wymagają odpowiedniego czyszczenia, które należy dopasować do rodzaju wykorzystanej tkaniny obiciowej. Z tego artykułu dowiesz się jak dbać o meble tapicerowane, jak je czyścić oraz zabezpieczać, by służyły jak najdłużej zapewniając komfort wypoczynku oraz estetyczny wygląd.

Dlaczego warto kupić fotel tapicerowany?

PRZEJRZYJ NASZĄ OFERTĘ NA FOTELE TAPICEROWANE

Meble tapicerowane są uniwersalne oraz ponadczasowe. Dzięki ogromnej różnorodności dostępnych tkanin obiciowych można bez problemu znaleźć i kupić idealny fotel tapicerowany, który stanie się wspaniałym uzupełnieniem aranżacji salonu lub pokoju dziennego. Fotel taki to również doskonały i praktyczny dodatek do pokoju niemowlęcego, ponieważ dobrze dobrany zapewnia rodzicowi wygodną i komfortową pozycję, chociażby podczas karmienia. Nowoczesne fotele do salonu są popularne głównie ze względów estetycznych i designerskich, gdyż z łatwością dopasujesz je do każdej aranżacji, od klasycznego stylu vintage, aż po nowoczesne minimalistyczne wnętrza utrzymane w industrialnym stylu. Jednakże nie tylko dlatego warto kupić fotel tapicerowany. Bardzo dużą zaletą mebli tapicerowanych są również nowoczesne tkaniny obiciowe, które bardzo łatwo utrzymać w czystości i dobrym stanie.

Fotel Bergen do salonu

Nowoczesne fotele w aranżacji salonu

Rodzaje tkanin tapicerskich

Obecnie na rynku mebli tapicerowanych dostępne są zróżnicowane tkaniny obiciowe – ich wybór jest bogaty zarówno pod względem kolorystyki, jak również faktury i trwałości. Wśród rodzajów tkanin tapicerskich znajduje się klasyczna skóra naturalna lub sztuczna skóra, określana również mianem eko-skóry. Jest to elegancki i ponadczasowy materiał obiciowy, który świetnie sprawdza się w różnych aranżacjach. Innym materiałem jest szenil, czyli gruby i miękki materiał, który na meblach wyglądem może przypominać trochę sztruks. Wśród rodzajów klasycznych tkanin tapicerskich można spotkać również welur, który rewelacyjnie sprawdza się w aranżacjach vintage. Oczywiście, tkaniny obiciowe wykorzystywane w meblach tapicerowanych są również bardziej nowoczesne. Na pewno warto zwrócić uwagę na alcantara oraz mikrofaza. W przypadku pierwszej takiny, czyli alcantary, należy zwrócić uwagę na wyjątkową trwałość tego materiału i odporność na przetarcia, natomiast główną zaletą mikrofazy jest fakt, że to doskonały materiał dla alergików. Oczywiście różnorodność rodzajów tkanin tapicerskich jest znacznie szersza i warto przed wyborem zasięgnąć rady osoby, która posiada doświadczenie w dobieraniu najlepszych rozwiązań. 

Rodzaje tkanin tapicerskich

Jak dbać o fotele tapicerowane

Jak dbać o foteleMeble tapicerowane, w tym fotele tapicerowane, to ważny element aranżacji wnętrza, warto więc o nie zadbać, by służyły nam jak najdłużej. Pielęgnacja foteli tapicerowanych jest stosunkowo prosta i nie wymaga dużego nakładu pracy.

Po zakupie jeśli nie wybraliśmy tkaniny, która nie będzie wchłaniała wody i plam, warto taki mebel zabezpieczyć specjalnym środkiem impregnującym, który chroni przed plamami tkaniny. Środki do pielęgnacji mebli tapicerowanych, bieżące czyszczenie foteli tapicerowanych oraz ich odkurzanie  – pozwoli unikniąć rozwoju roztoczy z osadzającego się na meblach kurzu. W przypadku foteli tapicerowanych skórą warto rozszerzyć tę pielęgnację o przemywanie mebli wilgotną, bawełnianą ściereczką. Pamiętaj jednak aby unikać nadmiaru wody! Skóra, którą jest obity np fotel uszak, w połączeniu z zbyt dużą ilością wody może się odbarwić lub mogą powstać nieestetyczne zacieki.W sprzedaży są też nowoczesne preparaty do mycia oraz konserwacji mebli skórzanych, które sprawią, że skórzane meble tapicerowane będą nam służyły przez wiele lat w praktycznie niezmienionej formie.

Dbamy o fotele tapicerowane tkaniną

Krem do pielęgnacji mebliW przypadku foteli obijanych tkaninami należy używać specjalnych proszków do prania tapicerki lub ich domowych odpowiedników. Wśród przepisów na domowe środki do czyszczenia foteli tapicerowanych może znaleźć się najzwyklejsza, ciepła woda z odrobiną proszku do prania ubrań. Ciekawostką jest, że w przypadku domowego prania mebli tapicerowanych o wiele lepiej sprawdza się ściereczka zrobiona z firanki. Jeżeli materiał tapicerski posiada „włoski” należy koniecznie pamiętać o późniejszym wyczesaniu ich, dzięki czemu tkanina zachowa swój pierwotny wygląd i unikniesz nieestetycznych smug.

Fotele tapicerowane będą służyły Ci bardzo długo jeżeli będziesz pamiętać o regularnej pielęgnacji oraz niezwłocznym usuwaniu pojawiających się plam. W przypadku, gdy chcesz rozpocząć czyszczenie nowych mebli tapicerowanych koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta, poznaj rodzaj tkaniny tapicerskiej oraz wykonaj próbę na niewidocznym elemencie mebla, by sprawdzić jak zachowa się materiał. Zadbane i czyste meble tapicerowane to nie tylko piękny wygląd przez długie lata, lecz również dbałość o zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Zadbane i czyste meble tapicerowane

 

 

 

2019-08-14 11:56:00 1844 wyświetleń