Czym różni się konsola od toaletki ? Najważniejsze różnice i wspólne cechy

Czym różni się konsola od toaletki ? Najważniejsze różnice i wspólne cechy

Niewielkie meble, które budują wielki styl naszych mieszkań, mowa oczywiście o ponadczasowej konsoli oraz funkcjonalnej toaletce. Chociaż jako meble nie są niezbędne to wnoszą do pomieszczeń wiele elegancji i tworzą nadzwyczajne możliwości zaaranżowania pustego miejsca przy ścianie. Poznajcie kilka odsłon tych wspaniałych elementów umeblowania i poznajcie się bliżej.

Powrót do przeszłości, czyli tradycyjna konsola i toaletka wracają na salony

Zarówno konsola jak i toaletka to wąski rodzaj mebli przyściennych, które kiedyś służyły do zagospodarowania pustej przestrzeni pod ścianą, między oknami i długich korytarzy. Obie zostały stworzone jako meble ekskluzywne i mało powszechne.

Dawniej wypełniały wnętrza pałacy lub pokoje dam, dziś ich funkcja nie została zbytnio zmieniona, ponieważ nadal są produktem rzadko spotykanym i bardzo eleganckim, ale bardziej dostępnym i popularnym. Współcześnie możemy je zobaczyć zaaranżowane w niezwykle nowoczesnym salonie lub jako mebel do przedpokoju.

Pierwsza różnica polega na tym iż konsole z reguły częściej możemy spotkać w korytarzu ale także w pokoju dziennym, natomiast toaletka zazwyczaj ozdabia wnętrze sypialni lub dużych łazienek. Ale nie zawsze jest to reguła, ponieważ zdarza się, że toaletka wypełnia aranżację przedpokoju w zastępstwie konsoli i na odwrót. Często w mniejszych sypialniach konsola pełni funkcję toaletki, głównie z tego względu, że jest węższa a zdarza się nawet, że posiada tylko dwie nogi, co bardzo oszczędnie wpływa na powierzchnię.

ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE KONSOLE I TOALETKI

Konsola i toaletka, czyli meble z możliwościami

Lekka konsola razem z praktyczną toaletką posiadają wiele możliwości do wykorzystania we wnętrzu. To staje się z pewnością ich wspólną cechą – funkcjonalność i uniwersalność. Pomogą urządzić nawet mały i nieciekawy zakątek wybranego przez nas pomieszczenia. Obie mogą uatrakcyjnić puste wnętrze, posłużyć jako konstrukcja do postawienia dekoracji czy spełnić rolę typowej toaletki, zapełnionej kosmetykami. Podstawowa różnica wynika przede wszystkim w wyposażeniu wybranego mebla. Konsola do przedpokoju jest zazwyczaj mniejsza i posiada prostszą formę natomiast toaletka wyposażona jest w szuflady i bardzo często w zestawie jest lustro.

Do konsoli musimy je po prostu dokupić ale z pewnością warto ponieważ lustro powiększa optycznie pomieszczenie (świetne posunięcie przy wyposażaniu wąskich korytarzy czy łazienek) oraz odbija światło co bardzo rozświetla pomieszczenie. W dodatku lustro kupowane osobno możemy powiesić w inny sposób niż standardowo, czyli poziomo, pionowo lub w ogóle wybrać model z całkiem innej bajki niż konsola czy toaletka. Toaletki powinny także być wykonane z bardziej odpornych materiałów aby były odporne na zdarzające się wypadki, takie jak wylanie perfum czy kremów.

Różne style, różny image ale jeden wspaniały efekt konsoli oraz toaletki

Kolejna różnica jaką możemy zobaczyć jest sposób wykonania konsoli oraz toaletki. Konsole są meblem z długą tradycją dlatego ich sposób wykończenia jest bardziej tradycyjny. Częściej możemy spotkać konsole z zaokrąglonym blatem i finezyjnymi nogami w stylu klasycznym, prowincjonalnym lud prosto ze średniowiecznego pałacu. Co prawda producenci mebli pragną dopasować image konsoli do współczesnych standardów i tworzą bardziej nowoczesne wzory z użyciem chromowanych podstaw i szkła, jednak nie jest to jeszcze tak popularne jak typowa wersja.

+
Konsola ZEGNA C 120x40 srebrna
+
Ława ZEGNA A 120x60 srebrna
+
Ława ZEGNA B 55x55 srebrna
+
Sofa ELITE 2 VELVET szara
+
Fotel ELITE 1 VELVET szary
+
Ławka ONYX czarna
+
Pufa LORI VELVET szara

Toaletka do sypialni jest młodsza i w ciągu ostatnich lat nie straciła na popularności. Podąża za modą z roku na rok przez co na rynku możemy spotkać wiele modeli w stylu skandynawskim, prowansalskim czy rustykalnym. W większości przypadków spotykamy toaletki w kolorze białym w połączeniu z naturalnym odcieniem drewna.

Pamiętajcie tylko, że jeśli zdecydujemy się już na wyposażenie naszego wnętrza w konsole lub toaletkę to nie powinniśmy przytłaczać ich obecności innymi meblami. Konsola świetnie wygląda, kiedy to ona stanowi główną część aranżacji przedpokoju lub dopełnia stylizację salonu wraz z innymi meblami takimi jak ławy, stoły czy meblościanki. Toaletka jako wyjątkowy mebel będący pragnieniem każdej kobiety, powinien przyciągać wzrok i zachwycać odwiedzających naszą sypialnię.

WIęcej inspiracji znajdziesz na naszej stronie Mirat.

2020-08-20 07:21:00 1767 wyświetleń