Łóżka piętrowe
Łóżka piętrowe dla dzieci - kochają je wszyscy. Przede wszystkim, co dla nikogo nie jest tajemnicą, dzieci uwielbiają place zabaw, drabinki, zjeżdżalnie i różne skomplikowane konstrukcje, po których można się wspinać.
Kompaktowe łóżka piętrowe dla dzieci
Łóżka piętrowe są idealną odpowiedzią na ich potrzeby. Po pierwsze - jest konstrukcją, po której można się wspinać, po - drugie ma drabinkę, po trzecie i najważniejsze – bez trudu można dokupić do niego zjeżdżalnię. W ten sposób pokój dziecka zamienia się w plac zabaw. Ale to nie wszystko. Kto z nas nie budował w dzieciństwie domków z krzeseł i koców? Dolne łóżko można zasłonić wzorzystymi kuponami z materiału zamieniającymi łóżko w zamek księżniczki, garaż, straż pożarną, statek piracki czy co tylko dzieci sobie wymarzą. Oczywiście na noc zasłonki trzeba podnieść do góry i podwiązać tak, by dziecko śpiące na dolnym łóżku miało zapewniony dostęp świeżego powietrza. Łóżka piętrowe dla dzieci są nie tylko miejscem do spania dla maluchów, ono kreuje nową rzeczywistość w pokoju, za każdym razem inną.
Na co patrzą dorośli? Łóżka dla dzieci to przede wszystkim duża oszczędność miejsca. Zamiast wstawiać dwa łóżka, można wstawić jedno i w ten sposób zaoszczędzić około dwóch metrów kwadratowych powierzchni podłogi. W małych pokojach – a takie zazwyczaj trafiają się dzieciom – to naprawdę sporo. Ideałem jest, by pod łóżkiem znalazły się szuflady, w których można przechowywać zapasową pościel, lub zabawki. Niektóre łóżka piętrowe mają dodatkowo wysuwany spod dolnego posłania materac. Dzięki temu stają się łóżkami trzyosobowymi – świetne rozwiązanie przy trójce dzieci lub w sytuacji, gdy nasze pociechy zaproszą kolegę na noc. Wybierając meble dziecięce, trzeba także zwrócić uwagę na różnicę wysokości pomiędzy górnym i dolnym poziomem, oraz na odległość od górnego posłania do sufitu. W obu przypadkach minimalna odległość to taka, przy której dzieci mogą swobodnie siedzieć zarówno na dole, jak i na górze. Obecnie wiele łóżek piętrowych projektuje się tak, by istniała możliwość podzielenia go na dwa samodzielne łóżka. Taka opcja przydaje się w momencie, gdy dzieci są już na tyle duże, że potrzebują większej przestrzeni nad głową.
Dziecięce łóżko piętrowe powinno być bezpieczne i atestowane
Łóżko piętrowe jest bezpieczne ponieważ musi spełniać polskie normy? Dzieci mają szalone pomysły, dlatego konstrukcje łóżek piętrowych dla dzieci wytwarzane są z litego drewna, sosnowego lub bukowego. Są solidne, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, można bez obaw ustawić je w pokoju dziecinnym. Górne łóżko zazwyczaj jest dodatkowo zabezpieczone barierkami tak, by kręcące się we śnie dziecko nie spadło na dół. Barierki muszą być odpowiednio wysokie, a jednocześnie przestrzeń między szczebelkami nie może być zbyt duża, dzieci miewają szalone pomysły – z niewiadomych powodów lubią wkładać głowę w miejsca, z których trudno ją wyjąć. Jeśli do łóżka dla dzieci dołączona jest drabinka, trzeba zwrócić uwagę na szerokość stopni i ich odległość od siebie. Chociaż... drabinka nie zawsze jest potrzebna. Zdarza się, że dzieci wolą wspinać się po łóżku piętrowym niż korzystać z drabinki.
Nie ma chyba dziecka, które na hasło łóżko piętrowe nie krzyknie głośno: „ja chcę!”. Łóżko piętrowe nadaje się już dla kilkulatków, które sprawnie wspinają się po drabinkach, a jednocześnie są na tyle świadome niebezpieczeństwa, by nie próbować zeskakiwać z górnego poziomu na podłogę. Jednym przeciwwskazaniem do korzystania z łóżka piętrowego jest skłonność dziecka do lunatykowania.
Pokój dziecięcy nie musi być klasyczną przechowalnią, wyposażoną w biurko, szafę i łóżko. Odrobina fantazji i odwagi w aranżacji wnętrz pozwoli zamienić go w uniwersalne pomieszczenie, będące jednocześnie placem zabaw, sypialnią i gabinetem.