Dlaczego łóżko skrzypi i jak sobie z tym poradzić

Dlaczego łóżko skrzypi i jak sobie z tym poradzić

Dlaczego łóżko skrzypi? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź, by skrzypiące łóżko nigdy więcej nie zakłóciło Twojego snu. Niestety, ale skrzypiące łóżko w sypialni bywa dość dużym i uporczywym problemem. Zakłóca nasz sen, dzieci a czasem nawet sąsiadów. Wpływa także na obniżenie jakości snu. Co zrobić, by łóżko nie skrzypiało? Przedstawiamy kilka powodów i sprawdzone sposoby na to, jaky skutecznie rozprawić się z tym problemem. 

Co może być powodem skrzypienia łóżka

Problem ze skrzypieniem łóżka wbrew pozorom jest dość powszechny. Oczywiście, trudno o stwierdzenie, że istnieje jakakolwiek reguła pozwalająca stwierdzić, czy dane łóżko będzie skrzypieć lub nie. Jednakże, najczęściej z problemem skrzypiącego łóżka do sypialni stykają się osoby, które mają drewniane stelaże łóżek. Ze względu na naturalny materiał, z którego została wykonana rama oraz stelaż, można stwierdzić, że to właśnie drewno jest głównym powodem skrzypienia. Drewniane łóżko w sypialniPrzede wszystkim, drewno „pracuje” - może się zdarzyć, że drewniana rama łóżka, szczególnie w upalne dni, schnie, a przez to może dojść do niewielkich poluzowań na łączeniach poszczególnych elementów. Dodatkowo, elementy ramy oraz stelaży do łóżek, wykonane z drewna oraz płyty wiórowej, są złączone za pomocą śrub, co również może być powodem skrzypienia łóżka.

Metalowe łóżko w sypialni

Jeżeli łóżko jest metalowe i pojawia się problem skrzypienia, to powodem może być brak właściwego naoliwienia łączeń oraz elementów ruchomych. To są najczęstsze powody skrzypienia łóżka, które zaburza Twój spokojny sen. W przypadku, gdy okaże się że skrzypienie łóżka nie jest spowodowane przez elementy ramy lub stelaża warto również sprawdzić materace do spania, na których leżymy. Skrzypienie materaca może wynikać z wady fabrycznej lub złego ułożenia na stelażu, dlatego też warto to sprawdzić.

ZOBACZ NOWOCZESNE ŁÓŻKA DO SYPIALNI

Co zrobić żeby łóżko nie skrzypiało

Skrzypiące łóżko nie zawsze oznacza przymus zakupu nowego mebla. Może się okazać, że w łatwy sposób naprawisz skrzypiące łóżko i będziesz cieszyć się spokojnym oraz komfortowym snem bez nieprzyjemnych dźwięków.

    • Jeżeli posiadasz drewniane łóżko sprawdź elementy ruchome oraz wszystkie łączenia – możliwe, że powodem skrzypienia jest niedokręcona śruba. Aby łóżko nie skrzypiało należy dokładnie przejrzeć wszystkie śruby i mocowania oraz odpowiednio je dokręcić aby wyeliminować luzy będące powodem skrzypienia. Dodatkowo, aby uniknąć ponownego rozkręcania się śrub w łóżku można użyć podkładek, które będą lepiej trzymały poszczególne elementy. Najlepszą opcją jest wykorzystanie gumowych lub plastikowych podkładek. Czasami dobrym rozwiązaniem jest również uszczelnienie tych niewielkich przestrzeni przy pomocy filcu lub kleju stolarskiego. Pamiętaj, że po użyciu kleju w miejscu łączeń, nie należy przez kilka godzin korzystać z łóżka aby klej miał czas odpowiednio związać.

Elementy stelaża w łóżku drewnianym

    • W przypadku łóżek metalowych wystarczy, że naoliwisz elementy ruchome. Aby łóżko nie skrzypiało dokładnie wetrzyj odrobinę oleju lub specjalnego preparatu – to zminimalizuje tarcie i rozwiąże problem nieprzyjemnych dźwięków wydawanych przez łóżko. 

Smarowanie elementów metalowych za pomocą oleju

  • Oczywiście, te sposoby są skuteczne w przypadku, gdy problem dotyczy ramy lub stelaża łóżka, jeżeli skrzypienie wynika z winy materaca, to najłatwiej rozwiążesz ten problem tworząc „izolację” między ramą, a materacem. Izolowanie materaca polega na podłożeniu materiału lub filcu w miejscach, w których styka się materac z ramą.

Świeca do smarowania elementów łóżkaWśród wielu odpowiedzi na problem skrzypiącego łóżka i pomysłów, na rozwiązanie go, znajduje się jeszcze jedna porada, której skuteczność może się okazać zaskakująca. Aby łóżko przestało trzeszczeć, w skrzypiące drewniane łóżko wcieramy parafinę, świecę lub wosk pszczeli, które minimalizują tarcie elementów o siebie. Wykorzystaj starą świeczkę i natrzyj wszystkie łączenia, możliwe, że będzie potrzebne kilkukrotne powtórzenie tego zabiegu, ale podobno jest to całkiem skuteczni sposób na rozwiązanie problemu skrzypiącego łóżka.

Skrzypiące łóżko może naprawdę zszargać nerwy i sprawić, że zamiast spokojnego snu noc stanie się prawdziwym koszmarem. Teraz, gdy wiesz dlaczego łóżko skrzypi oraz co zrobić by łóżko nie skrzypiało możesz cieszyć się komfortowym i zdrowym snem. Pamiętaj, że czas spędzany podczas snu to prawie 1/3 życia – nie warto marnować go na nerwy i bezsenne noce.

 

2021-06-28 10:39:00 23158 wyświetleń