Dom z antresolą w salonie – wady i zalety

Dom z antresolą w salonie – wady i zalety

Dom z antresolą to jeden z najbardziej nowoczesnych projektów współczesnych domów. Antresola stała się tym samym bardzo popularnym elementem przestrzeni w planowaniu budowy domu. Coraz częściej możemy ją także spotkać w dwupoziomowych mieszkaniach jako połączenie dwóch kondygnacji. Projekty domów z antresolą pozwalają na powiększenie i optymalne wykorzystanie kubatury budynku. Zyskujemy w ten sposób lepszy efekt przestrzenny ale jak każda innowacja budowlana posiada swoje wady i zalety, które warto poznać zanim się zdecydujemy na jej wykorzystanie w swoim projekcie.

Dom z antresolą w salonie – dlaczego warto?

Budowa antresoli polega na zrezygnowaniu z części stropu dzielącego poszczególne konsygnacje w domu lub mieszkaniu. Ze względu na swoje architektoniczne położenie może być bardziej otwarta lub lekko przesłonięta i ograniczona za pomocą barierek. Wszystko oczywiście zależy od wielkości powierzchni salonu oraz wysokości pomieszczenia. W każdym razie jaka by nie była, ma swoje wady i zalety.

Mały dom z antresolą

Zaczniemy zatem od zalet:

  • korzystniejsze proporcje wnętrza salonu z antresolą - duże powierzchnie podłóg w wielko-metrażowych salonach świetnie wyglądają w połączeniu z wysokim sufitem. Bryła salonu zyskuje wówczas bardziej proporcjonalne kształty. Mniejsze salony również mogą na tym zyskać, radzimy jedynie, aby w tym przypadku antresole były w wersji częściowo zabudowanej.
  • urozmaicenie wnętrza – zastosowanie antresoli w salonie sprawia, że wnętrze salonu przenika się wzajemnie z górną częścią pomieszczenia, przez co ma to ogromne znaczenie dla względów wizualnych. Wyjątkowo wyeksponowane zostają skosy górnych części domu co zdecydowanie zachwyca jeśli mamy na wierzchu belki poddasza. Schody na górę oraz barierki antresoli mogą również stanowić ozdobę pomieszczenia, jednak wymagają metrażu. W przypadku jego braku można zdecydować się na schody kręcone lub drabinkę.
  • większe okna – istnieje pewna zależność łącząca wykorzystanie antresoli w salonie w połączeniu z dużymi oknami, które są zdecydowanie niezastąpione. Pięknie podniesiony sufit aż prosi się o to aby podkreślić powstałą przestrzeń w dodatkowe przeszklenia, które wpuszczą do salonu więcej światła
  • nowoczesny design i lekkość przestrzeni – wszystkie te cechy zapewniają w salonie z antresolą niezwykły, nowoczesny design, który zachwyca i mobilizuje do urządzania wnętrza w stylu minimalistycznym z użyciem loftowych elelemntów w tym mebli w stylu loft.

Salon z antresolą wyposażony w meble loftowe

Jak widzicie zalet jest sporo i zdecydowanie przekonują nas do obecności antresoli w domu, ale zanim podejmiecie decyzję zapoznajcie się jeszcze z jej wadami, które niestety, ale również są istotne.

Wady antresoli w salonie

Zanim opiszemy wszystkie wady domu z antresolą w salonie prosimy pamiętać, że każda z tych wad posiada swoiste rozwiązanie i możemy zneutralizować jej skutki. Minusów jest zdecydowanie mniej i związane są one przede wszystkim z wielkością przestrzeni. Im mniejsza jest przestrzeń salonu z antresolą, możemy stwierdzić, że mniejsze są skutki tych wad i łatwiej się z nimi uporać.
A oto i one:

  • duże okna - jak wcześniej pisaliśmy antresola w domu (rzadziej w mieszkaniu) jest równoznaczna z wykorzystaniem dużych okien, a co jest tego następstwem sporych kosztów. Duże okna w szczególności od nasłonecznionych stron, mogą być także skutkiem znacznego nagrzewania się salonu. Dzięki antresoli nagrzewają się jednocześnie pomieszczenia na dwóch kondygnacjach co sprawia, że w okresie letnim bardzo ciężko jest je wychłodzić. W wielu przypadkach niezbędna może okazać się klimatyzacja, która dodatkowo generuje koszty.
  • ogrzewanie – jak wiadomo ogrzanie większych powierzchni nie należy do najłatwiejszych tym bardziej jeśli w grę wchodzi jednocześnie wysokie wnętrze, jak w przypadku salonu z antresolą. Ciepło „ucieka” do góry, w związku z czym ciężko uzyskać równomierną temperaturę w całym salonie. Bardzo ważna jest wówczas właściwa wentylacja i rozmieszczenie źródeł ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku ogrzewanie podłogowe, które powoli i równomiernie ogrzewa najniższe popoziomy.
  • odpowiednie oświetlenie – nie tak łatwo dobrze oświetlić wysoki pokój dzienny, a co dopiero salon z antresolą, której wysokość to około 3,5m. Potrzebujemy wiele punktów oświetleniowych, w różnych miejscach Należy także rozważyć jednoczesne wykorzystanie lamp wiszących i kinkietów umiejscowionych na odpowiedniej wysokości ścian. Ma to szczególnie duże znaczenie w przestrzeni znajdującej się bezpośrednio pod antresolą, którą trudno będzie doświetlić. Im wyższy mamy salon, tym mocniejsze źródła światła powinniśmy zastosować, aby osiągnąć odpowiedni poziom doświetlenia wszystkich miejsc.
  • akustyka – wnętrze salonu z antresolą to także bardzo akustyczne wnętrze. Dźwięki z dołu z znacznym stopniu niosą się do góry, co może utrudniać odpoczynek dla mieszkańców pomieszczeń na piętrze. Warto zapoznać się w tej kwestii ze sposobami wygłuszenia za pomocą odpowiednich materiałów lub dodatków. Do takich elementów wyposażenia należą z pewnością drewniane panele lamelowe czy na przykład dywany do salony.
  • antresola zabiera powierzchnię - wykonanie antresoli zabiera nam pewną część metrażu z górnej części domu. W miejscu, w którym moglibyśmy mieć pokój na poddaszu, znajduje się antresola. Oczywiście najczęściej świadomie decydujemy się na taki układ pomieszczeń na piętrze domu ale czasami pomimo przemyślanych planów nasz dom może okazać się niewystarczający. Wtedy nie mamy odwrotu, antresoli nie możemy po prostu zabudować. 

jasne wnętrze salonu z antresolą

Czy warto urządzić antresolę?

Dobrze zaplanowany dom z antresolą w salonie zapewni nietuzinkową aranżację wnętrza przyciągającą uwagę. To bardzo praktyczne rozwiązanie w domach typu parterówka o niewielkiej powierzchni, lecz z wysokimi pomieszczeniami. Daje także możliwość stworzenia wyjątkowego, niepowtarzalnego wnętrza, a samo przenikanie się dolnej i górnej przestrzeni optycznie powiększa i dodaje uroku. Dobrze przemyślana i rozsądnie zaprojektowana antresola stanowi niewątpliwą ozdobę wnętrza i podkreśla jego unikalny charakter – co do tego nie mamy najmniejszych wątpliwości, a pozostałe wady i zalety są już do osobistego rozważenia i podjęcia decyzji.

Zabudowana antresola w salonie mieszkania

ZOBACZ IDEALNE MEBLE DO SALONU Z ANTRESOLĄ

Bogaty asortyment, bezpieczne i atestowane meble w każdym stylu.

2021-11-12 09:11:00 1140 wyświetleń