Jak prać ręczniki żeby były miękkie.

Jak prać ręczniki żeby były miękkie.

Jeżeli zależy Ci na wieloletnim użytkowaniu ręczników ławzienkowych, musisz wiedzieć, jak je prać żeby były miękkie, by każdorazowo zapewniały ten sam komfort, jak chwilę po zakupie. Warto stosować kilka prostych zasad dbania o ręczniki kąpielowe – dzięki temu nie stracą swojej miękkości, wyrazistości koloru i na długo pozostaną w świetnym stanie i będą chłonąć odpwiednio wodę.

Jakie powinny być ręczniki łazienkowe?

Ręczniki łazienkowe powinny być piękne, idealnie dobrane kolorystycznie i pasujące do aranżacji łazienki, a dodatkowo muszą być grube i jednocześnie miękkie, dzięki czemu ich użytkowanie będzie samą przyjemnością. Niestety, niewiele osób jest świadomych faktu, jak dużą rolę odgrywają dobrej jakości ręczniki kąpielowe. Planując zakup ręczników do łazienki kierujemy się zazwyczaj ceną i estetyką, dopiero w następnej kolejności zwracamy uwagę na jakość materiału oraz wykonania, a przecież dobre ręczniki łazienkowe mogą nam służyć przez wiele lat. Niestety, czasami można trafić na ręcznik, który niedostatecznie pochłania wodę, długo wysycha, jest szorstki i nieprzyjemny w dotyku oraz bardzo szybko poddaje się zużyciu. Jest to wina niskiej jakości. Najlepsze ręczniki bawełniane, wykonane są z 100% bawełny klasycznej. Dzięki naturalnemu materiałowi, bez sztucznych domieszek, można mieć pewność, że ręcznik greno będzie chłonąć wodę zamiast „ślizgać się” po skórze. Czasami, zdarza się, że ręcznik łazienkowy zostawia na skórze pyłki lub tak zwane mechy – to znak, że mamy do czynienia z wyrobem niskiej jakości, wykonanym z słabym materiałów. Ciekawą oraz coraz częściej spotykaną alternatywą, są ręczniki o mieszanym składzie, czyli zawierające 50% naturalnej bawełny oraz 50% włókna bambusowego.

ZOBACZ ŁAZIENKOWE RĘCZNIKI W MODNYCH WZORACH

Jak prać ręczniki

Jak dbać o ręczniki?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak dbać o ręczniki? Sposobów na dbanie o ręczniki jest wiele, gdyż ręczniki to nie tylko kolorowy materiał, który wisi na haczyku w łazience. Warto wziąć je pod uwagę, ponieważ ręcznik jest szczególnym elementem wyposażenia każdej łazienki tak jak szafki łazienkowe. Z pewnością doświadczyłeś kiedyś uczucia relaksu po odprężającym prysznicu, i tego, jak zostało ono zburzone w momencie sięgnięcia po ręcznik, który był niemiły w dotyku lub nieprzyjemnie pachniał. Najbardziej prawdopodobnym powodem tego stanu rzeczy może być zbierająca się na ręczniku wilgoć, która przez brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, powoduje rozwój bakterii. Warto dbać o ręczniki, ponieważ mają one bezpośrednią styczność z naszą skórą. Po każdej kąpieli warto rozwiesić ręcznik w przewiewnym miejscu, tak, by miał on możliwość dokładnego wyschnięcia. Nie należy również zostawiać ręczników w łazience po kąpieli, gdyż wilgotność powietrza jest tam po prostu zbyt duża. Skupiając uwagę na dbaniu o ręczniki nie warto jednak popadać w skrajności – pamiętaj, że ręczników nie wolno prasować, gdyż wówczas zgniatamy ich pętelki przez co tracą swoją miękkość i chłonność. Przed rozwieszeniem ręczników, czy to po praniu, czy po kąpieli, wystarczy je jedynie dokładnie roztrzepać.

Jak dbać o ręczniki

Ręcznik Ombre

Jak prać ręczniki?

Obsługa pralki nie jest wielkim wyzwaniem, ale czy wiesz jak prać ręczniki, tak, aby zawsze były miękkie? Pranie ręczników, nie ukrywając, zazwyczaj jest połączone z praniem ubrań – niestety, jest to jeden z najpopularniejszych błędów, przez który ręczniki szybko tracą swoją miękkość. Ręczniki należy prać oddzielnie i segregując je kolorystycznie, by uniknąć jakiegokolwiek ryzyka zafarbowania. Oczywiście, kupując ręczniki wysokiej jakości i z dobrych materiałów, nie należy obawiać się o szybką utratę koloru, lecz oddzielenie prania ręczników od ubrań wiąże się z jeszcze dwoma wskazówkami. Otóż, po pierwsze, podczas prania ręczników, szczególnie tych nowych, naturalnym zjawiskiem jest „pylenie”, czyli utrata mikrowłókien, które mogłyby z łatwością osiąść na ubraniach. Drugą kwestią jest możliwość zniszczenia się ręczników przez niektóre z elementów ubrań, jak chociażby przez zamki błyskawiczne, które mogą zaciągnąć ulubiony ręcznik.
Wiele osób uważa, że posiadanie białych ręczników w łazience wiąże się z zabrudzeniami nie do odeprania już po pierwszym użyciu, jednak białe ręczniki można spokojnie prać w najwyższej temperaturze, bez obaw o jakiekolwiek odbarwienia. A jak prać kolorowe ręczniki? W przypadku kolorowych ręczników zaleca się pranie w temperaturze 40°C – 60°C by zachować ich kolor i miękkość, jak również trwałość materiału.

Jak prać ręczniki aby były miękkie

Jak suszyć ręczniki, żeby były miękkie?

Ręczniki tracą swoje właściwości również w trakcie nieodpowiedniego suszeniaj. Najlepszym sposobem na suszenie ręczników obok tradycyjnego suszenia jest suszenie ręczników w suszarce bębnowej. Suszarka używa ciepłe powietrze, które nie tylko osusza tkaninę i sprawia, że ubranie czy ręcznik jest od razu gotowe do użytku po wyjęciu z bębna, ale również rozdziela i spulchnia włókna materiału, pranie jest miękkie, przyjemne w dotyku i uzyskuje strukturę, której nie osiągniemy nawet w trakcie suszenia na świeżym powietrzu. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku ręczników, które po praniu i osuszeniu klasycznymi sposobami zwykle są zbite i szorstkie. Puszystości ręczników suszonych z wykorzystaniem suszarek wolnostojących czy sznurkowych ciężko uzyskać.

Suszenie ręczników w suszarce bębnowej

Oprócz tego suszarka bębnowa likwiduje szkodliwe drobnoustroje, przez co znika konieczność prania ręczników w wysokich temperaturach albo prasowania ich (zresztą ręczników nie powinno się prasować). 

Ręczników nie wolno również:

  • składać na pół do suszenia – powietrze powinno swobodnie cyrkulować przez materiał, by był bardziej spulchniony. Złożone ręczniki nie schną równomiernie. Sprzyja to także rozwojowi bakterii i pleśni;
  • wieszać na haczyku – to deformuje ręczniki i również powoduje, że nie schną nierównomiernie.

Najdłużej utrzymać miękkość ręczników pozwoli ci jednak suszenie ich z użyciem suszarki bębnowej.

Jakich środków używać do prania ręczników

Zastanawiając się jakich środków używać do prania ręczników można oczywiście zdecydować się na zwykłe proszki, takie, których używamy do prania ubrań. Jednakże, jeżeli zależy ci na zachowaniu miękkości ręczników, warto używać żele lub płyny do prania, ponieważ zdecydowanie łatwiej się wypłukują z pętelek na materiale ręcznika. Należy również zwracać uwagę na wybór środków do prania pod względem kolorystyki ręczników – inne środki są do białych ręczników, a inne do kolorowych. Piorąc ręczniki nie zaleca się korzystania z płynów zmiękczających ponieważ mogą one zmniejszać higroskopijność materiału, przez co ręcznik będzie o wiele mniej chłonny.

W jakich środkach prać ręczniki

Częstotliwość prania ręczników jest uzależniona od wielu czynników i każdy z nas ma świadomość jak często należy prać ręczniki. Aby zachować ich miękkość, można czasami wykorzystać też domowy sposób, czyli dodanie do prania pół szklanki octu – pamiętajmy jednak o podwójnym płukaniu by zneutralizować nieprzyjemny zapach. :)

Ręczniki Toscania

 

2021-05-25 14:17:00 14195 wyświetleń