Jak urządzić małe domowe biuro? Kilka podstawowych zasad

Jak urządzić małe domowe biuro? Kilka podstawowych zasad

Planowanie aranżacji mieszkania to tak naprawdę pracochłonne i skomplikowane zajęcie. Wiele pomieszczeń pełniących przeróżne funkcje, odmienne pomysły na aranżację oraz jeden cel – by mieszkanie wyglądało harmonijnie i tchnęło przyjemną, domową atmosferą. Gospodarując przestrzenią w domu wiele osób zastanawia się nad wydzieleniem pomieszczenia do pracy, takiego domowego biura czy gabinetu. To dobry pomysł, pod warunkiem, że mamy możliwość zaaranżować w ten sposób oddzielny pokój. Co zrobić, jeżeli tego pokoju jednak nie mamy? Jak urządzić małe domowe biuro? Jest kilka sposobów, które pozwolą zorganizować przestrzeń do pracy.

Wybierz idealne miejsce do pracy

Posiadanie własnego, nawet małego, biura w domu, to prawdziwa wygoda, którą doceni każdy. Nieważne, czy pracujesz w domu tylko czasami, czy pracujesz jako freelancer, czyli w pełni zdalnie wykonując swoją pracę, idealne miejsce do pracy pozwoli Ci na właściwe uporządkowanie przestrzeni i skupienie się na wykonywanych zadaniach.

Idealne miejsce na domowe biuro

Idealne miejsce do pracy powinno być przede wszystkim oddalone od łóżka. Może zabrzmi to dziwnie, jednak wielokrotnie udowadniano, że praca w łóżku, a nawet oglądanie telewizji, zaburza zdrowy sen. Jeżeli planujesz idealne miejsce do pracy w sypialni, to koniecznie pomyśl nad przenośną ścianką działową lub parawanem, który pozwoli na stworzenie pewnego rodzaju bariery i rozgraniczenia. Dodatkowo nie należy ulegać pokusie stworzenia małego, domowego biura po prostu tam, gdzie jest odrobina wolnej przestrzeni. Praca tuż przy telewizorze lub w bezpośrednim sąsiedztwie z wejściem do dziecięcego pokoju, to nie jest najlepszy wybór.

Praca w domowym biurze

Idealne miejsce do pracy w domowym biurze musi gwarantować chociaż minimum spokoju oraz komfortu, byś mógł zebrać myśli i skupić się. Warto również pomyśleć o postawieniu biurka w okolicy okna, aby miejsce twojej pracy w domu było dobrze doświetlone.

Znajdź meble do domowego biura

Rozkładane biurko do domuUrządzając domowe biuro, nawet jeżeli będzie to proste i minimalistyczne biurko ustawione gdzieś pod ścianą, w kąciku przy regale z książkami, należy zastanowić się nad odpowiednimi meblami. Oczywiście podstawą są odpowiednie biurka do biura. Jeżeli nie chcesz za bardzo obciążać przestrzeni salonu, czy sypialni masywnym biurkiem z dużą liczbą szuflad i półek, warto wybrać proste biurko na nóżkach typu patyczak z podręczną szufladą na drobiazgi i dokumenty lub rozkładanym biurkiem wiszącym lub stojącym przy ścianie, które można rozłożyć do pracy, a gdy nie jest używane zajmuje niewiele miejsca. Dobrym rozwiązaniem są również kontenerki pod biurko, które dzięki swojej mobilności możesz swobodnie przenosić i ustawiać według własnych potrzeb. Wybierając meble do domowego biura zastanów się również nad wygodnym i nowoczesnym krzesłem, jeżeli pracujesz w domu tylko dorywczo. Osoby, które pracują w domowym biurze przez większość dnia powinny zadbać o swój kręgosłup i wygodę, i wybrać dobrze dopasowany fotel biurowy. Planując zakup mebli do biura zastanów się również nad zaaranżowaniem ściany przy której będzie stało biuro.

Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni to podstawowa zasada przy urządzaniu małego, domowego biura. Podręczna półka na segregator, tablica kredowa lub korkowa, to świetne rozwiązania pozwalające na zyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania. W przypadku, gdy masz możliwość wykorzystania większej przestrzeni, warto zastanowić się nad niedużym regałem na dokumenty lub komodą biurową.

Zadbaj o funkcjonalność i wygodę

Małe, domowe biuro nie musi być nudnym biurkiem, krzesłem i lampką. Zadbaj o własną wygodę i komfort pracy, a na pewno będzie to sprzyjać Twojej efektywności oraz kreatywności. Urządzając małe, domowe biuro postaraj się znaleźć miejsce, w którym uda Ci się postawić jakąś niewielką, zieloną roślinkę lub ramkę z ulubionym cytatem, który będzie motywować do działania.

ZOBACZ FUNKCJONALNE BIURKA DO PRACY W DOMU I W BIURZE

Czasami tak niewielkie drobiazgi potrafią wprowadzić całkiem inną atmosferę, a co za tym idzie, poprawić nastrój w czasie pracy. By uniknąć bałaganu, który niejednokrotnie dokucza w domowym biurze, pomyśl o segregacji dokumentów i przyborów biurowych w specjalne pojemniki, pudełka czy segregatory. Warto postarać się aby były one spójne designersko z aranżacją wnętrza oraz Twoimi własnymi upodobaniami.

Rośliny w domowym biurze

Domowe biuro można stworzyć bardzo małym nakładem pracy, wystarczy, że kreatywnie podejdziesz do tego tematu oraz jasno określisz cele jakie powinna spełniać ta przestrzeń. Przede wszystkim postaw na swoją wygodę i spokój podczas pracy – postaraj się odgrodzić od codziennych, domowych rozpraszaczy za pomocą parawanu, ścianki, czy nawet zwykłego regału. Pamiętaj również o wkomponowaniu domowego biura w styl, który panuje w danym pomieszczeniu, by przestrzeń do pracy stała się integralną częścią mieszkania. Możesz eksperymentować i testować różne rozwiązania, najważniejsze jest, aby można było w Twoim małym, domowym biurze skupić się na pracy, którą sobie zaplanujesz.

2019-08-14 13:20:00 2043 wyświetleń