Jak wybierać meble do małej i wąskiej sypialni?

Jak wybierać meble do małej i wąskiej sypialni?

Sypialnia to jedno z najistotniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, dlatego też zaplanowanie właściwej aranżacji tej przestrzeni jest bardzo ważne. Sypialnia stanowi nasz prywatny azyl, w którym chcemy czuć się bezpiecznie, spokojnie i komfortowo, lecz jednocześnie zależy nam, by wystrój wnętrza odpowiadał naszemu poczuciu estetyki. Wybierając meble do małej i wąskiej sypialni warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które bardzo często wykorzystują projektanci wnętrz. Zaplanowanie aranżacji małej i wąskiej sypialni może wydawać się nieco problematyczne, lecz gdy tylko poznasz nasze wskazówki, mamy nadzieję, że to zadanie okaże się znacznie łatwiejsze. Wierzymy, że dobór mebli powinien być dopasowany do dostępnego metrażu pomieszczenia, jego ustawności oraz Twoich prywatnych preferencji pod względem stylu. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy jak wybrać meble do małej i wąskiej sypialni by przebywanie w niej było funkcjonalne oraz komfortowe.

Najlepsze łóżko do małej i wąskiej sypialni

Najważniejszym punktem każdej sypialni, jej sercem, jest oczywiście łóżko. Przeglądając różnorodne oferty dostępnych na rynku łóżek do sypialni można doznać niemałego zawrotu głowy. Wybierając łóżko do małej i wąskiej sypialni warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które powinny nieco sprecyzować i ułatwić poszukiwania. Istnieje kilka możliwości, które warto rozważyć. Największą popularnością cieszą się łóżka tapicerowane z wąskim wezgłowiem oraz minimalistyczną ramą łóżka. Takie łóżko, w zależności od dostępnej powierzchni pokoju – małżeńskie (w rozmiarze 140x200 lub 160x200) lub klasyczne 90 cm, bardzo dobrze prezentuje się w sypialni.

Dużą zaletą łóżek tapicerowanych jest ich ponadczasowy design oraz poczucie elegancji i przytulności, które tworzą niepowtarzalną atmosferę. Ponadto, łóżka tapicerowane zazwyczaj są wyposażone w pojemnik na pościel, co pozwala na zwiększenie powierzchni do przechowywania, która szczególnie w małych mieszkaniach, jest bardzo pożądana i istotna. Inną opcją są łóżka na metalowym lub drewnianym stelażu, gdyż dzięki niedużej ramie zajmują mało miejsca. Takie łóżka świetnie sprawdzają się w małej i wąskiej sypialni, a dodatkowo możesz w łatwy sposób stworzyć ciekawą aranżację w stylu industrialnym lub loftowym.

Łóżko tapicerowane na środku małej sypialni

Ważną kwestią podczas wyboru łóżka do małej i wąskiej sypialni jest również odpowiednie umiejscowienie mebla. Jeżeli zależy Ci, aby sypialnia pełniła jedynie funkcję wypoczynkową, to dobrym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka sypialnianego w centrum pomieszczenia. Taka aranżacja sprawi, że łóżko będzie odgrywać główną rolę w dekoracji sypialni, lecz aby zapewnić sobie komfort użytkowania warto dokładnie wymierzyć pomieszczenie, ponieważ przyjmuje się, że odstęp od ścian powinien wynosić 50 centymetrów. Często jednak jest tak, szczególnie gdy urządzasz małą i wąską sypialnię w bloku, że jest to pomieszczenie, które pełni również funkcję garderoby, a nawet domowego biura. Pogodzenie tych funkcji jest możliwe, wystarczy ustawienie łóżka przy jednej ze ścian lub przy oknie, to bardzo często wykorzystywane rozwiązania, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni.

Łóżko w wąskiej sypialni stojące pod oknem

Miejsce do przechowywania, czyli komody i szafy do małej i wąskiej sypialni

Wybierając meble do małej i wąskiej sypialni istotną rolę odgrywa również miejsce do przechowywania potrzebnych przedmiotów – koce, ubrania, pościel, książki i dokumenty, prywatne przedmioty – to wszystko może znaleźć tam swoje miejsce. Bardzo często zdarza się tak, że ze względu na metraż mieszkania sypialnia pełni również funkcję garderoby, dlatego też nieodłącznym elementem każdej aranżacji jest szafa oraz komoda. W przypadku małej i wąskiej sypialni wybór gotowego kompletu mebli sypialnianych może okazać się złą decyzją, dlatego też znacznie lepiej jest dopasować poszczególne meble pojedynczo. W tym przypadku polecamy rozrysowanie planu pomieszczenia, gdyż zobrazowanie rozmieszczenia poszczególnych mebli pozwoli na ustalenie najkorzystniejszej konfiguracji. Do małej i wąskiej sypialni polecamy komody jako główne miejsce do przechowywania. Komoda do sypialni powinna być niska i o możliwie najprostszej bryle, dzięki czemu unikniesz efektu przytłoczenia.

Komoda przy łóżku w wąskiej sypialni

Bardzo dobrym wyborem będą jasne meble, a w szczególności komody w wysokim połysku, co dodatkowo optycznie powiększy wnętrze. Inną możliwością są komody na nóżkach, które dzięki powstałej przestrzeni między podłogą, a meblem sprawiają wrażenie, że cała aranżacja jest znacznie lżejsza i delikatniejsza. Wybierając komodę do małej i wąskiej sypialni warto ustawić ją na węższej ścianie, co pozwoli na stworzenie iluzji wyrównania proporcji pomieszczenia.

ZAPOZNAJ PIĘKNE KOMODY

Jeżeli uważasz, że komoda będzie niewystarczająca, to warto rozważyć również szafę do sypialni. Wybór szafy do sypialni może okazać się nieco bardziej wymagający, lecz nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim polecamy zwrócić uwagę na dwa rodzaje szaf do sypialni: szafy narożne oraz szafy przesuwne – obie propozycje zapewniają maksimum powierzchni do przechowywania przy wykorzystaniu minimalnego metrażu. Urządzając małą i wąską sypialnię najczęściej wybór pada na szafy z przesuwnymi drzwiami, ponieważ komfort ich użytkowania jest znacznie większy.

Szafa przesuwna przy łóżku w sypialni

Dodatkowo, w przypadku szaf z przesuwnymi drzwiami możesz z łatwością wykorzystać ciekawy trick aranżacyjny, czyli duże lustro. To jeden z ulubionych tricków projektantów wnętrz, którzy mierzą się z urządzeniem niedużych pomieszczeń. Lustro optycznie powiększa przestrzeń, a dodatkowo rozjaśnia wnętrze dzięki grze świateł. Jeżeli jednak nie masz możliwości ustawienia szafy w sypialni, a zależy Ci na dodatkowym miejscu do przechowywania, to warto zwrócić uwagę na wąskie regały, czyli tak zwane słupki. Wiele modeli wąskich regałów jest zamknięta, co oznacza, że półki ukryte są za drzwiczkami oraz szufladami, co pozwala na bezproblemowe przechowywanie rzeczy. Wybierając meble do wąskiej sypialni warto zadbać aby były one utrzymane w tym samym stylu, gdyż eklektyczne połączenia wprowadzą poczucie przytłoczenia oraz bałaganu na niedużej powierzchni.

Uporządkowana wąska sypialnia

Ciekawe tricki na optyczne powiększenie wąskiej i małej sypialni

Wybierając meble do małej i wąskiej sypialni warto kierować się najpotrzebniejszym minimum aby nie zagracać zbędnie przestrzeni. Wykorzystanie każdej możliwej luki by umieścić tam dodatkową szafkę niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem ponieważ pomieszczenie będzie wydawać się znacznie mniejsze niż jest w rzeczywistości. Jeżeli zależy Ci na powiększeniu wąskiej i małej sypialni polecamy kilka tricków, które bardzo często wykorzystują projektanci wnętrz. Warto abyś wiedział, że odpowiedni dobór dekoracyjnych dodatków i akcesoriów również ma ogromny wpływ na aranżację takiej sypialni. Wnętrze sypialni, bez względu na jej wielkość, powinno odpowiadać Twoim upodobaniom estetycznym.

Istotną role odgrywa oświetlenie – jasne wnętrza automatycznie wydają się znacznie większe, dlatego też warto zwrócić uwagę na ciekawą lampkę nocną lub dodatkowe oświetlenie nad łóżkiem. To szczególnie ważna kwestia, gdy sypialnia ma słabo oświetloną wystawę i w pomieszczeniu jest niewiele naturalnego światła.

Oświetlenie w sypialni

Drugim dodatkiem, który optycznie powiększa wnętrze są lustra. Lustro na ścianie nad komodą nie tylko sprawi, że pokój wyda się większy, lecz również doskonale sprawdzi się w formie dekoracji. W przypadku niewielkich wnętrz lustra bardzo często zastępują obrazy na ścianach i bardzo dobrze pasują do tej roli.

Mała i wąska sypialnia nie musi wiązać się z surowym, jasnym wnętrzem. Projektanci wnętrz coraz częściej decydują się na dekoracje z żywych roślin, które wprowadzają do pomieszczenia element przytulności i domowej atmosfery. Ciekawy zielony akcent lub niewielka roślinna aranżacja ożywią wnętrze i sprawią, że całość będzie efektownie się prezentować. 

Zaplanowanie aranżacji małej i wąskiej sypialni może wydawać się nieco problematyczne, lecz gdy tylko poznasz nasze wskazówki, mamy nadzieję, że to zadanie okaże się znacznie łatwiejsze, dlatego jeśli szukasz więcej wskazówek, zapraszamy na naszego bloga pt. " Jak zaaranżaować małą sypialnię z szafą?

ZOBACZ CAŁĄ KOLEKCJE MEBLI DO SYPIALNI

Bogaty asortyment, bezpieczne i atestowane meble w każdym stylu.

2022-09-11 08:04:00 40 wyświetleń