Jak zmniejszyć hałas między stanowiskami pracy w biurze

Jak zmniejszyć hałas między stanowiskami pracy w biurze

Hałas to jeden z największych problemów osób, które pracują w biurach. Wielu pracowników, dzwoniące telefony, pracujące sprzęty biurowe, rozmowy, a nawet sam dźwięk pisania na komputerze może sprawić, że po dłuższym czasie zacznie doskwierać ból głowy, znużenie oraz brak koncentracji na wykonywanych zadaniach. W przypadku biur znajdujących się w centrach dużych miast dodatkowym utrudnieniem stają się rozpraszające dźwięki, które docierają z zewnątrz. Jak poradzić sobie z hałasem w biurze? Czy jest sposób na wyciszenie miejsca pracy? Jak poprawić koncentrację, gdy dookoła pełno różnorodnych „rozpraszaczy" ? Na szczęście można obecnie skorzystać z wielu sposobów zmniejszania hałasu między stanowiskami w biurze, a jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wykorzystanie przegród biurowych oraz ścianek działowych w biurze.

Źródła hałasu w biurze

Źródła hałasu w biurze

Duże biura oraz biura typu open space, w których pracuje wiele osób i nie ma konkretnie wydzielonych przestrzeni dla pracowników niosą ryzyko problemów z hałasem między poszczególnymi stanowiskami. Jednakże nie jest to problem, który dotyczy tylko dużych biur, lecz jest również spotykany w pomieszczeniach, w których pracuje kilka osób. Do najczęstszych źródeł hałasu w biurze należy hałas, który powodują sami pracownicy. Oczywiście, jest to nieuniknione, szczególnie gdy w pomieszczeniu pracuje kilkanaście osób zajmujących się różnorodnymi projektami, kontaktujących się z klientami i kontrahentami, warto więc zastanowić się jak zmniejszyć hałas między stanowiskami. Każda z tych osób czymś się zajmuje, porusza się, korzysta z urządzeń biurowych, przemieszcza się wraz fotelem biurowym – powoduje to nagromadzenie zróżnicowanych dźwięków o różnej sile natężenia.

FOTELE BIUROWE DO PRACY W BIURZE I NIE TYLKO

W odniesieniu do sprzętów biurowych, takich jak komputery, drukarki czy telefony, większość z nich co prawda podlega rygorystycznym normom hałasowym, jednakże z drugiej strony ich liczba nieustannie się zwiększa. Innym źródłem hałasu są dźwięki pochodzące z zewnątrz biura. Ruchliwa ulica, sąsiedztwo zakładów przemysłowych lub innych pomieszczeń użyteczności publicznej, to najczęstsze przyczyny rozpraszających dźwięków.

Jak zmniejszyć hałas między stanowiskami w biurze?

Przegroda biurowa

Przegrody biurkowe

Według oficjalnych wytycznych i przepisów, poziom hałasu w biurze nie powinien przekraczać 65dB. Niestety, nie zawsze mamy świadomość jak głośno jest w miejscu pracy, ani tym bardziej jak odpowiednio zmniejszyć hałas między stanowiskami pracowników. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów są przegrody i ścianki biurowe ustawiane między poszczególnymi stanowiskami pracy lub przegrody biurkowe, które montowane między biurkami nie utrudniają komunikacji pracowników, a skutecznie wygłuszają hałas między stanowiskami. Przegrody i ścianki pomiędzy biurkami w biurze to specjalnie opracowane i zaprojektowane panele, które pozwalają na wydzielenie przestrzeni dla poszczególnych pracowników bez uczucia zamknięcia na niewielkiej przestrzeni, co pozytywnie wpływa na komfort pracy. Biurowe ścianki zmniejszają hałas między stanowiskami dzięki wykorzystaniu specjalnych materiałów odpowiadających z wygłuszenie rozpraszających dźwięków. Dużym atutem tego rozwiązania, poza niewątpliwym zmniejszeniem hałasu w biurze, jest modułowość ścianek i przegród – oznacza to, że bez problemu dopasujesz ich rozmieszczenie do własnych potrzeb oraz aranżacji biura.

Biurowe ścianki działowe

Inną opcją zmniejszenia hałasu między stanowiskami w biurze jest wykorzystanie przegród i ścianek biurkowych, które montowane są między meblami. Ich wielkość skutecznie wygłusza rozpraszające dźwięki, a jednocześnie nie tworzy zamkniętej atmosfery, lecz pozwala na swobodne komunikowanie się pracowników, co ułatwia pracę nad wspólnymi projektami. Zaletą paneli między biurkowych jest bardzo łatwy montaż oraz możliwość dostosowania do konkretnych wymiarów mebli. Warto dodać, że przegrody i ścianki biurowe oraz biurkowe pełnią również inną, dodatkową funkcję, poza zmniejszaniem poziomu hałasu między stanowiskami w biurze. Wśród zalet tego rozwiązania warto podkreślić zarówno łatwość montażu, dostępność różnych rozmiarów, jak również różne wersje kolorystyczne i designerskie projekty, dlatego też to ciekawy sposób na stworzenie profesjonalnej i estetycznej aranżacji biura.

Przegrody biurkowe

Przegrody stanowisk pracy

Jeżeli zastanawiasz się jak zmniejszyć poziom hałasu między stanowiskami w biurze, to przegrody i ścianki biurowe, podobnie jak panele między biurkowe, będą najlepszym wyborem. Odpowiednie warunki pracy, komfort oraz pozytywna atmosfera to czynniki, które mają bardzo duży wpływ na jakość i efektywność pracy. Wielu pracowników niejednokrotnie uskarża się na hałas w biurze, które powoduje senność oraz dekoncentrację, warto więc zmniejszyć poziom hałasu wykorzystując dostępne rozwiązania.

2019-08-13 09:21:00 1979 wyświetleń