Meble dla niemowlaka – kilka cennych rad

Meble dla niemowlaka – kilka cennych rad

Pojawienie się nowego członka rodziny to ogromna radość ale również odrobina zdenerwowania, by wszystko odpowiednio przygotować na ten szczęśliwy dzień. Jeżeli spodziewasz się dziecka na pewno od dłuższego czasu zastanawiasz się jak zaaranżować pokój niemowlaka, by zapewnić mu bezpieczeństwo i ciepłą atmosferę, której będzie tak bardzo potrzebować. Tak ważna zmiana w życiu wymaga również zmian w wystroju mieszkania. Oferty mebli dla dzieci są bardzo różnorodne, dlatego też można momentami się pogubić w całym tym szaleństwie. Warto jednak pamiętać, że wybierając meble dla niemowlaka priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Owszem, estetyka mebli, styl w jakim zostały zaprojektowane, ich funkcjonalność to równie istotne kwestie, jednak każdy rodzic na pierwszym miejscu zawsze stawia bezpieczeństwo swoich pociech. Jeżeli nie wiesz jak wybrać bezpieczne meble dla niemowlaka lub zastanawiasz się jak urządzić pokój dla noworodka przygotowaliśmy zbiór kilku cennych rad, które, mamy nadzieję, ułatwią podjęcie decyzji.

Bezpieczne meble dla niemowląt – na co zwrócić uwagę

Produkty, które są przeznaczone dla dzieci, a szczególnie meble dla niemowląt, muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy i wytyczne. Zazwyczaj zwracamy na to uwagę w kontekście zabawek dla dzieci, ubrań i tekstyliów takich jak kocyki czy pościele, fotelików samochodowych lub produktów higienicznych – jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ to często podnoszony temat. Warto jednak mieć świadomość, że certyfikaty bezpieczeństwa wydawane po spełnieniu określonych norm i przejściu testów mogą również dotyczyć mebli dla niemowląt. Urządzając pokój dla niemowlaka warto szukać mebli dziecięcych z certyfikatem bezpieczeństwa CE, który poświadcza, że spełniają one normy Unii Europejskiej i zostały przetestowane przez specjalistów z branży. Przeglądając meble dziecięce zawsze można zadać pytanie o to, czy dane meble spełniają wytyczne i będą bezpieczne dla Twojego maluszka. Aby zyskać pewność, że wybrane meble dziecięce nadają się do pokoju Twojej pociechy warto również zwrócić uwagę na atesty półproduktów takich jak farby i oleje wykorzystane do pokrycia mebli. Istotne jest, by były to produkty na bazie wody, pozbawione w swoim składzie metali ciężkich, by pod względem chemicznym nie szkodziły maluszkowi. Istotną kwestią są również systemy bezpieczeństwa wykorzystywane w zamknięciach szafek i szuflad, które odegrają bardzo ważną rolę, gdy Twój maluch stanie się nieco bardziej ruchliwy.

Niemowlę szperające w szufladzie komody

Oczywiście, meble dla niemowląt z szufladami są zabezpieczane przed wypadnięciem, dzięki czemu ryzyko urazu jest praktycznie zerowe. Dodatkowo, w sklepach dostępne są różne zabezpieczenia do samodzielnego montażu, które w przyszłości mogą się przydać. Według oficjalnych norm bezpieczeństwa wszelkiego rodzaju komody dla dzieci, szafki oraz dziecięce szafy muszą być pozbawione elementów, które stwarzałyby ryzyko połknięcia. To istotna kwestia, ponieważ maluszkowi wystarczy moment, dlatego też polecamy dokładny i solidny montaż i sprawdzenie wszystkich mniejszych elementów.

ZOBACZ NASZE PROPOZYCJE NA KOMODĘ DLA DZIECKA

Kołyski i łóżeczka dla niemowląt czyli bezpieczny sen

Sen dla niemowlęcia jest jedną z podstawowych potrzeb, warto więc zadbać, by od pierwszych chwil w nowym domu był on zdrowy i bezpieczny. Wybór łóżeczka dziecięcego dla niemowląt to jedna z najpiękniejszych chwil podczas aranżowania dziecięcego pokoiku. Jednakże zanim zachwycimy się pięknymi, bajkowymi dekorami lub klasycznym drewnem o ciepłym wybarwieniu, warto poruszyć pewną istotną kwestię. Bezpieczne łóżeczko niemowlęce musi być odpowiednio skonstruowane. To przecież w łóżeczku Twoja pociecha będzie spędzać najwięcej czasu, dlatego też musi nie tylko kojarzyć się z bezpieczeństwem, lecz bezwzględnie je zapewniać. Konstrukcja łóżeczek dla niemowląt również podlega określonym normom i wytycznym. Pierwszą kwestią są oczywiście szczebelki, a raczej odległość między nimi – nie może ona być zbyt mała, zbyt szeroki rozstaw również jest niedopuszczalny, by uniknąć utknięcia rączki lub główki. Dodatkowo, wybierając łóżeczko niemowlęce polecamy zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości. Zazwyczaj łóżeczka pozwalają na trzystopniową regulację, którą modyfikujemy wraz z rozwojem naszej pociechy. Warto uważnie się temu przyglądać by uniknąć ryzyka wypadnięcia dziecka przez zbyt późne obniżenie poziomu łóżeczka. Ponadto, na producentów łóżeczek niemowlęcych nałożony jest wymóg odpowiedniego zabezpieczenia śrub odpowiadających za regulację wysokości – nie mogą mieć większej średnicy jak 6 mm by uniknąć wkładania tam paluszków przez dziecko.

Niemowlę leżące w łóżeczku dziecięcym

Bezpieczne łóżeczko dla Twojej pociechy to podstawa aranżacji dziecięcego pokoju. Jeżeli jednak zdecydujesz się na kołyskę zamiast klasycznego łóżeczka jest kilka elementów na które należy zwrócić uwagę. Kołyski zalecane są jedynie w początkowych tygodniach, zanim niemowlę zyska umiejętność samodzielnego przekręcania się lub przejścia do pozycji czworaczej. Można również spotkać się z opinią, że kołyskę warto wymienić w momencie, gdy dziecko zyskuje umiejętność siadania, a nawet wstawania, jednak radzimy obserwować maluszka, ponieważ nie raz ciekawy świata noworodek zaczyna najpierw czworakować, a dopiero później siadać lub samodzielnie stać. Kołyska powinna być stabilna i wytrzymała. Podczas bujania kołyską punkt wychylenia nie może być zbyt daleki, by uniknąć przewrócenia się mebla. Dodatkowo, wybierając kołyskę dla niemowlaka radzimy sprawdzić dno, które powinno być płaskie by zapewnić właściwą podporę dla materaca.

POZNAJ NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANE ŁÓŻECZKA DLA NIEMOWLĄT


Oczywiście, podobnie jak w przypadku pozostałych mebli dla niemowląt, farby i lakiery wykorzystane przy produkcji zarówno łóżeczka jak i kołyski, muszą spełniać atesty nieszkodliwości PZH by uznać je za bezpieczne dla najmłodszych. Aby mieć stuprocentową pewność, że wybrany mebel jest bezpieczny, warto sprawdzić czy spełnia ogólne normy PN-EN 1130-1 [PN-EN 1130-1:2001; PN-EN 1130-2:2001] oraz PN-EN 1130-1.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem mebli dziecięcych?

Wybierając meble do pokoju noworodka warto im się dokładnie przyjrzeć. Pod szczególną uwagę należy wziąć wszystkie narożniki oraz wystające elementy – muszą one być odpowiednio zeszlifowane oraz zaokrąglone, by w przypadku upadku lub uderzenia zminimalizować ryzyko urazu. Gdy Twoja pociecha już podrośnie, warto o to samo zadbać w przypadku pozostałych mebli w pokoju dziecięcym i dopasować specjalne zabezpieczenia, które możesz zamontować na rogach szafek, komody dla dzieci czy rantach regałów. Dodatkowo, materiał z którego zostały wykonane meble dla niemowląt musi być pozbawiony jakichkolwiek zadziorów lub uszkodzeń powierzchni, by przede wszystkim nie spowodować skaleczenia, lecz również, by nie osłabiać jego trwałości. Ważną kwestią, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twojego maluszka, ma jakość mebli drewnianych.

Zestaw mebli drewnianych w pokoju dla dziecka

Takie meble wykonane z naturalnego drewna nie mogą nosić nawet najmniejszych śladów zawilgocenia oraz żerowania szkodników! Zdrowie dziecka jest najważniejsze, więc warto wybierać odpowiednio zabezpieczone drewniane meble. Kupując meble do pokoju niemowlaka radzimy również zaopatrzyć się w specjalne uchwyty, które umożliwiają przymocowanie mebli do ściany. To niezwykle ważne, bo gdy maluszek zacznie samodzielnie się poruszać, chwytać się mebli, a później wspinać się po nich, bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Taki uchwyt jest niewidoczny, a znacząco wpływa na bezpieczeństwo dziecka.

Bezpieczne i ładne meble dla niemowląt

Bezpieczeństwo to kwestia zdecydowanie priorytetowa, jednakże nie należy zapominać o estetyce. Dostępny jest bardzo szeroki wybór różnorodnych mebli dla niemowląt, dlatego też z łatwością możesz urządzić pokój dziecięcy według własnej wizji. Przeglądając inspiracje i przykładowe aranżacje można zauważyć, że dominują dwa popularne trendy: białe meble niemowlęce oraz naturalne, drewniane meble. Taka stonowana kolorystyka doskonale sprawdza się w pokoju tak małego człowieka, ponieważ ogranicza przebodźcowanie i sprawia, że to prawdziwa oaza spokoju. Aby podkreślić dziecięcy charakter wnętrza warto dodać delikatne dekory – dywany dla dzieci, maskotki, gwiazdki, chmurki lub zwierzątka – to wszystko wspaniale współgra i tworzy niepowtarzalny klimat uroczej dziecięcej sypialni. Jeżeli jednak chcesz, by meble dla niemowląt mogły rosnąć wraz z dzieckiem i posłużyły przez 3-4 lata, warto wybrać klasyczne, proste meble, a całą aranżację uzupełnić dodatkami. Zasłony, dywan, oświetlenie, pojemniki na zabawki i pudełka na akcesoria do pielęgnacji, osłonki na rośliny – to doskonałe elementy, które potrafią odmienić każdą aranżację, są łatwe do zmiany i nie wymuszają kosztownych remontów.

Kolekcja mebli dziecięcych IGA


Ostatnia rada, jaką chcielibyśmy Ci udzielić, to przypomnienie, że chociaż kupujesz najbezpieczniejsze meble, nic nigdy nie zastąpi Twojej uwagi. Z naszej strony życzymy Ci, by Twoja pociecha rosła zdrowo i bezpiecznie w przepięknie zaaranżowanym pokoiku.


ZOBACZ WIĘCEJ PODOBNYCH PRODUKTÓW DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Bogaty asortyment, bezpieczne i atestowane meble w każdym stylu.

2021-10-08 08:32:00 593 wyświetleń