Nowy trend wnętrzarski, czyli wydzielanie stref we wnętrzach

Nowy trend wnętrzarski, czyli wydzielanie stref we wnętrzach

Urządzanie mieszkania, bez znaczenia o jakim metrażu, wiąże się nie tylko z kwestiami wizualnymi i estetycznymi, lecz również z kwestiami organizacyjnymi i praktycznymi. Wydzielanie stref we wnętrzach to trend, który architekci wnętrz wykorzystują przy wielu projektach, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie żebyś i Ty z nich skorzystał. Możliwości i sposobów wydzielania stref we wnętrzach jest bardzo wiele i nie zawsze muszą się wiązać z poważnym oraz kosztownym remontem. W artykule znajdziesz pomysły oraz rozwiązania, które mamy nadzieję, pomogą Ci wydzielić strefy w poszczególnych pomieszczeniach, by żyło Ci się znacznie lepiej oraz wygodniej.

Umowne wydzielanie stref w otwartych pomieszczeniach

Urządzając otwarte pomieszczenia, pokoje o większym metrażu, które łączą w sobie kilka funkcji, to idealny przykład, gdzie wydzielenie stref jest pewnego rodzaju koniecznością. Umowne zorganizowanie otwartej przestrzeni oznacza, że nie musisz stawiać dodatkowych ścianek działowych lub odgradzać poszczególnych stref. Jeżeli jesteś na etapie projektowania wnętrza, to bardzo dobrym sposobem jest wydzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu przy wykorzystaniu podłogi. To rozwiązanie bardzo często stosowane jest w salonach połączonych z kuchnią oraz jadalnią, jak również w salonach otwartych na przedpokój lub korytarz wejściowy. Wybierając różne rodzaje podłogi, w zależności od Twojego indywidualnego gustu, możesz połączyć chociażby płytki podłogowe z panelami podłogowymi – takie rozwiązanie wyraźnie zaznaczy przestrzeń jaką przeznaczasz dla danej strefy. Inna podłoga w strefach w mieszkaniu

Jest to bardzo designerskie rozwiązanie i uważa się, że to jeden z ciekawszych, nowych trendów we wnętrzach. Takie połączenia różnych rodzajów podłogi, niejednokrotnie bardzo kontrastowych pod względem kolorystycznym, prezentuje się bardzo ciekawie, a najlepiej sprawdza się, gdy chcesz wydzielić strefę wejściową w mieszkaniu. Dla osób, które wolą bardziej stonowane wnętrza polecamy wykorzystanie jednolitej podłogi, a wydzielenie stref można wykonać przy pomocy odcienia podłogi w danej przestrzeni. Taki umowny podział wnętrza ma bardzo dużą zaletę – nie zamyka dostępnej przestrzeni i sprawia, że wnętrze nadal pozostaje przestronne.

Innym sposobem na umowne wydzielanie stref we wnętrzach jest wykorzystanie dywanu jako wyznacznika strefy wypoczynkowej. Jeżeli urządzasz mieszkanie, to wyróżnienie poszczególnych stref przy pomocy dywanów jest bardzo dobrym pomysłem, w szczególności jeżeli zdecydowałeś się na jednolitą podłogę na całej powierzchni pomieszczenia. Odpowiednio dobrany dywan będzie tworzyć z meblami wypoczynkowymi miejsce, które wyraźnie będzie zachęcać do odpoczynku i relaksu. Warto również podkreślić, że wykorzystanie dywanów w aranżacjach wnętrz, szczególnie w pokojach dziennych, nadaje im przytulności i podnosi komfort wypoczynku.

Strefy w salonie – na co warto zwrócić uwagę

Wydzielanie stref we wnętrzach to całkiem nowy trend wnętrzarski i jest on odpowiedzią na odcięcie się od małych, zamkniętych przestrzeni na rzecz jasnych i przestronnych mieszkań. Najczęściej urządzając pokój dzienny łączony jest on z kuchnią, jadalnią, korytarzem lub przedpokojem, bądź korytarzem prowadzącym do sypialni. Tak duża ilość różnych stref w jednym pomieszczeniu może powodować chaos oraz poczucie przytłoczenia, czyli przeciwność efektu jaki chcesz uzyskać. Wydzielając strefy w salonie warto zwrócić uwagę i określić ich funkcjonalność. Najczęściej są to: strefa wypoczynkowa, strefa jadalniana, strefa przeznaczona do pracy, w niektórych przypadkach również strefa dla dzieci. Oddzielenie pokoju dziennego od jadalni lub kuchni można wykonać na różne sposoby. Najczęściej wykorzystywanym pomysłem wśród architektów wnętrz jest ustawienie wyspy kuchennej, która staje się pewnego rodzaju ścianką między pomieszczeniami.

Salon z wyspą kuchenną

Inną propozycją, która sprawdzi się w szczególności w mniejszych mieszkaniach, jest odpowiednie ustawienie mebli wypoczynkowych. Jeżeli chcesz wyraźnie oddzielić strefę jadalnianą od strefy wypoczynkowej, to warto ustawić narożnik lub kanapę tak, by kuchnia znajdowała się za plecami.  Oczywiście, strefę jadalnianą lub kuchenną możesz oddzielić od strefy wypoczynkowej przy pomocy stołu. Stół to mebel, który jest idealnym i łagodnym przejściem pomiędzy kuchnią, a pokojem dziennym, ponieważ łączy zarówno jedną strefę, jak i drugą. Warto jednak pamiętać, by zachować pewną spójność aranżacyjną, gdyż zbytni eklektyzm w stylach poszczególnych stref może wprowadzić poczucie nieporządku i przytłoczenia.

Podział na strefę wypoczynkową i jadalnianą

Urządzając pokój dzienny niejednokrotnie, szczególnie od kilku ostatnich lat, zależy nam również na wydzieleniu strefy do pracy. Miejsce pracy w domu warto wydzielić przy pomocy regału na książki lub wysokiego kwietnika. Takie odcięcie przestrzeni pozwoli Ci na odseparowanie przestrzeni zawodowej od przestrzeni wypoczynkowej.

Wydzielanie stref w sypialni

Zaaranżowanie sypialni jest bardzo ważne, ponieważ jest to przestrzeń, która powinna stanowić nasz prywatny azyl. Jednakże w niektórych przypadkach jest tak, że ze względu na metraż sypialni można połączyć w niej kilka funkcji jak chociażby strefy relaksu z toaletką lub fotelem do lektury ulubionej książki, bądź strefy, którą będziesz dzielić z dzieckiem. W obu przypadkach warto zaznaczyć daną przestrzeń ponieważ pozytywnie wpłynie to na Twój komfort. Jeżeli chcesz wydzielić przestrzeń prywatną w sypialni, tylko tę, która otacza łóżko, polecamy wykorzystanie dywanu. Zarówno w tym przypadku, jak podobnie w wydzielaniu stref w salonie, w wyraźny sposób zaznaczysz przestrzeń, która będzie dotyczyć bezpośrednio wypoczynku. Dodatkowym sposobem, który bardzo często wykorzystują projektanci wnętrz, i który jest jednym z nowszych trendów aranżacyjnych, jest ustawienie w nogach łóżka dekoracyjnej ławki.

Sypialnia podzielona na strefy

Takie wyraźne odcięcie strefy prywatnej od pozostałej części sypialni wygląda designersko i wprowadza dodatkowe poczucie komfortu i prywatności. Bardzo często zdarza się również tak, że szczególnie po narodzinach, dla naszej własnej wygody, decydujemy się by nasza pociecha miała czasowo łóżeczko w głównej sypialni. Warto oddzielić tę przestrzeń, nawet, jeżeli jest to rozwiązanie jedynie chwilowe. W tym przypadku warto wykorzystać dodatki takie jak fotel do karmienia lub niewielka, funkcjonalna szafeczka na najpotrzebniejsze akcesoria. Odpowiednie ustawienie poszczególnych mebli stworzy dodatkową strefę, która nie będzie ingerowała w strefę prywatną.

NAJMODNIESZE FOTELE USZAKI

Parawan jako sposób na wydzielenie przestrzeni

Nie w każdym przypadku istnieje możliwość gry kolorami, odpowiedniego ustawienia mebli lub wykorzystania innych elementów wystroju wnętrza, by wydzielić poszczególne strefy. W takich sytuacjach przydatny będzie parawan. Parawany są bardzo często wykorzystywane w mieszkaniach typu studio oraz w pomieszczeniach o większym metrażu, gdy zależy nam na wyraźnym zaznaczeniu danej strefy.

Parawany w salonie jako element oddzielający strefy

Ich zaletą jest lekkość, mobilność, niewielki rozmiar oraz różnorodność wzorów, dzięki czemu z łatwością dopasujesz wybrany model do zaplanowanej lub istniejącej już aranżacji. Warto również podkreślić, że parawany występują nie tylko w różnych wersjach kolorystycznych, w różnych stylistykach, lecz również w różnych rozmiarach. Najczęściej wykorzystywane są parawany jednoczęściowe, trzyczęściowe lub pięcioczęściowe. Parawan doskonale sprawdzi się również w pokoju dziecięcym – jeżeli zależy Ci na wydzieleniu poszczególnych stref dla rodzeństwa bez konieczności generalnego remontu, to to rozwiązanie będzie idealne.

UDEKORUJ SWOJE WNĘTRZE MALOWNICZYM PARAWANEM

Warto rozważyć właściwy podział mieszkania oraz wydzielenie konkretnych stref, ponieważ odpowiednia organizacja przestrzeni ma ogromny wpływ na to, jak na co dzień funkcjonujemy w mieszkaniu. Oczywiście, jeżeli budujesz dom możesz na etapie planów ustalić rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń i ich wykorzystanie, jeżeli jednak kupujesz gotowe mieszkanie, bądź chcesz wprowadzić zmiany do tego, w którym już mieszkasz, to mamy nadzieję, że zaprezentowane sposoby będą dla Ciebie przydatne.

Jeżeli interesują cię nowości oraz najnowsze trendy wnętrzarskie zapraszamy rónież do przeczytania naszego bloga a w szczególności artykułu pt" Jak zaaranżować salon w pastelowych kolorach?

2022-06-19 09:53:00 156 wyświetleń