Od kiedy łóżko zamiast łóżeczka

Od kiedy łóżko zamiast łóżeczka

Zamiana łóżeczka ze szczebelkami na „dorosłe” łóżko to milowy krok w rozwoju dziecka. Rodzice często zastanawiają się, kiedy to powinno nastąpić, czy maluch jest gotowy i przede wszystkim, czy nie będzie spadał z łóżka. Pozostaje jeszcze jedna kwestia: jakie łóżko wybrać?

Transformowane łóżeczka dla maluchów

Łóżeczko, które rośnie razem z dzieckiem jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Pewnego dnia, gdy dziecko jest już na tyle samodzielne, że szczebelki nie stanowią dla niego ochrony, a przeszkodę, którą chętnie pokonuje górą, można je po prostu zdjąć. Takie pośrednie rozwiązanie pozwala dziecku zachować przekonanie, że nadal śpi w swoim łóżku. Jeśli pod łóżeczkiem jest szuflada na pościel, można ją wysunąć i włożyć do środka zapasową kołdrę. Zanim dziecko nauczy się wyczuwać koniec łóżka, może minąć trochę czasu. Łóżeczka dziecięce, które "rosną" razem z dzieckiem proponowane przez firmę Timoore mają długość pośrednią między typowym łóżeczkiem dziecięcym a dorosłym łóżkiem - 140cm. Mogą służyć dziecku przez pierwsze lata życia, aż do okresu wczesnoszkolnego. Ich dodatkową zaletą jest to, że zajmują stosunkowo mało miejsca w pokoju dziecięcym, pozostawiając więcej przestrzeni na zabawę.

Łóżeczko transformowane dla dzieci

Łóżeczko transformowane dla dzieci

Kiedy wymienić łóżeczko?

Często wymiana dziecinnego łóżeczka na nieco bardziej poważne spowodowana jest perspektywą pojawienia się nowego członka rodziny. Starsze dziecko musi oddać łóżeczko nowemu. Jeśli tak jest, nie powinno się z tym zwlekać do ostatniej chwili. Lepiej by dziecko odzwyczaiło się od swojego łóżeczka wcześniej. W przeciwnym wypadku może potraktować młodszego brata lub siostrę jako intruza. Wymiana łóżka nie powinna się łączyć z innymi trudnymi dla dziecka sytuacjami.Jeśli akurat jest chore, rozpoczyna przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem, ze zmianą łóżka lepiej poczekać.

Kiedy wymienić łóżeczko dziecięce

 

Wybór nowego łóżka i materaca oczywiście leży w gestii dorosłych, jednak dobrze jest pozwolić dziecku wybrać choćby detale, ozdoby, lub kolor. Dzięki temu maluch ma poczucie, że nowe łóżko jest naprawdę jego, że sam je wybrał. Jeśli mamy do wyboru kilka opcji i sami nie umiemy się zdecydować, no cóż... pozwólmy wybrać dziecku. To ono będzie spało w nowym łóżku, jemu przede wszystkim powinno się podobać. Dobrym rozwiązaniem, jeśli pozwala na to miejsce w pokoju dziecka, jest ustawienie obok siebie obu łóżek, tak by dziecko mogło powoli przyzwyczaić się do nowego łóżka. Nie wszystkie dzieci dobrze znoszą rewolucje w ich życiu, niektóre wolą, gdy zmiany zachodzą powoli. Z czasem może się okazać, że dziecko samo przeniesie się do nowego łóżka, szczególnie jeśli będzie w nim czekała nowa, atrakcyjna pościel i zabawki.

Wybieramy nowe łóżko dziecięce

Wybór nowego łóżka dla dzieci

Łóżko dziecięce nie musi wyglądać jak klasyczne „dorosłe łóżko”. Równie dobrze może to być na przykład... łóżko samochód! Wyścigówka, ciężarówka, a może klasyczny sedan? Właśnie w tym momencie na scenę powinno wkroczyć dziecko i dokonać ostatecznego wyboru. Łóżko dla dziewczynki może być z motywem Hello Kitty lub zaczarowaną karocą Kopciuszka.

GDY ZDECYDUJESZ SIĘ JUŻ NA ŁÓŻKO

W nowym łóżku powinny panować stare zasady. Jeśli dziecko lubi zasypiać z maskotką, trzeba mu na to pozwolić. Jeśli wcześniej było czytanie bajek, nie wolno mówić dziecku, że teraz, kiedy ma nowe łóżko, jest za duże na czytanie. Jeśli dziecko lubi spać przy świetle, nie można mu tego przywileju odbierać wraz ze zmianą łóżka. Dzięki temu przesiadka do dorosłego łóżka odbędzie się w sposób płynny i naturalny, bez niepotrzebnego stresu.

Kiedy wymienić łóżeczko

Kiedy wymienić łóżeczko

Czas aby odzyskać sypialnię

Kolorowe, "bajkowe" meble dla dzieci są na tyle atrakcyjne, że często rozwiązują jeszcze jeden rodzinny problem - dziecko przestaje spać z rodzicami, woli swoje nowe łóżko. Dla rodziców, którzy do tej pory zmuszeni byli dzielić się łóżkiem z maluchem, to naprawdę spora ulga.

2019-07-31 11:29:00 5835 wyświetleń