Składany leżak na balkon lub taras - poznaj jego zalety!

 Składany leżak na balkon lub taras - poznaj jego zalety!

Kto z nas nie marzy o relaksującym wypoczynku po pracy na swoim przydomowym tarasie lub na balkonie? Chyba każdy z nas ma takie marzenie lub przynajmniej raz o tym pomyślał. Gdy wracamy do domu po 8 godz pracy a na dworze panuje prawdziwy skwar wówczas szukamy miejsca, w którym moglibyśmy odpocząć. W domu jest za gorąco a na zewnątrz często nie mamy gdzie się podziać. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym z pewnością wybierzemy do tego przydomowy taras a jeśli w mieszkaniu to balkon. Oczywiście, aby taki relaks miał sens potrzebujemy wygodnego miejsca do siedzenia, idealny będzie składany leżak na taras lub leżak na balkon. Po przeczytaniu tego artykuły na pewno nabierzecie ochoty na popołudniowy wypoczynek w domowym zaciszu.

Składany leżak na balkon

Metraże naszych balkonów zazwyczaj nas nie zachwycają dlatego składany leżak na balkon to świetne rozwiązanie. Na co dzień używamy powierzchni balkonu nie tylko w celach rekreacyjnych ale także użytkowych. Wystawiamy tam suszarkę ze świeżym praniem, trzymamy różnego rodzaju akcesoria dlatego nie zawsze możemy urządzić jego przestrzeń w taki sposób aby służył jedynie pod kątem wypoczynkowym. Najczęściej po chwili odpoczynku musimy zwinąć naszą strefę i powrócić do rzeczywistości. W takich przypadkach idealnie sprawdzi się właśnie składany leżak ogrodowy na balkon.

Składany leżak na balkonie

Złożony zajmuje mniej miejsca niż deska do prasowania a po rozłożeniu zapewni nam wygodne miejsce do popołudniowego wypoczynku. Najlepiej sprawdzają się leżaki ogrodowe składane w prostej linii ze składanym oparciem. Ten najbardziej popularny sposób składania nie dość, że jest najprostszy to jeszcze zapewnia nam najwięcej miejsca po złożeniu.

Leżak dwupozycyjny lub trzypozycyjny

Każdy składany leżak posiada funkcję zmiany wysokości i pozycji oparcia. W zależności od modelu wyróżniamy leżak dwupozycyjny i trzypozycyjny. Naturalnie im więcej opcji kąta oparcia tym więcej możliwości co do pozycji. Ogólnie pozycja siedząca na leżaku jest nietypowa i zawsze półleżąca, w końcu to leżak a nie krzesło. Każda kolejna zmiana poziomu oznacza bardziej pochyłą pozycję ciała zbliżającą się do pozycji leżącej. Przy takiej funkcji z pewnością przyda się opcja podnóżka. Leżaki z podnóżkiem pozwolą nam na długi odpoczynek z wyciągniętymi nogami, nawet na małą drzemkę.

Leżak na tarasie? Czy to się sprawdzi?

Będąc właścicielem domku z chociażby niewielkim tarasem możemy sobie pozwolić nie tylko na składany leżak na tarasie ale również na wiele więcej. Czy to się sprawdzi? Oczywiście. Leżak na tarasie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, bez względu na to czy stanie się głównym wyposażeniem naszej ogrodowej strefy czy jest jedynie dodatkiem do bardziej rozbudowanej kolekcji mebli ogrodowych. Taras - tarasowi nie równy dlatego nie każdy może sobie pozwolić na kilkuelementowy zestaw mebli. Wówczas najlepszym wyjściem z sytuacji jest wykorzystanie rozkładanych leżaków ogrodowych. Tak jak w przypadku balkonu praktyczna wyda się funkcja składania i rozkładania, która pomoże nam dobrze zagospodarować przestrzeń gdy ich nie używamy lub gdy pogoda nie dopisuje. 

Leżak na tarasie

Leżak drewniany, metalowy czy leżak z technorattanu

Na pewno zastanawiacie się jaki rodzaj leżaka wybrać, ponieważ na rynku znajduje się wiele rodzajów leżaków. Najbardziej popularnym jest leżak drewniany chociaż leżaki z metalu czy technorattanu również są popularne na rynku. Różnią się przede wszystkim wyglądem i kształtem.

  • Leżaki drewniane przybierają najczęściej klasyczną formę z drewnianą ramą i materiałowym siedziskiem przybierając postać klasycznego leżaka plażowego. Możemy również spotkać leżak drewniany przypominający szezlong zbudowany z listewek drewnianych. W tym wypadku niezbędne będą poduszki ogrodowe aby zapewnić komfort i większą wygodę.

Leżak drewniany typu szezlong

  • Metalowy leżak posiada z kolei aluminiowy lub stalowy stelaż i jest wyposażony z reguły w siedzisko z tworzywa sztucznego lub w tkaninę z poliestru. Dzięki takiemu połączeniu materiałów jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne niż inne rodzaje leżaków. Częściej również posiadają podnóżek lub daszek chroniący przed słońcem.

Leżak metalowy na tarasie

  • Najbardziej rozbudowany w budowie ze wszystkich modeli jest natomiast leżak rattanowy, który zazwyczaj służy typowo do leżenia i błogiego wypoczynku. Rattanowe meble często posiadają także dodatkowe akcesoria w postaci poduszek w zestawie oraz mini baldachimów osłaniających przed słońcem w upalne dni. Podsumowując, pod kątem balkonu czy małego tarasu polecamy składane leżaki drewniane lub metalowe, na większy metrażowo taras wybierzcie leżak rattanowy lub drewniany leżak typu szezlong.

Leżak technorattanowy

Dodatkowe zalety leżaków tarasowych i balkonowych

Do dodatkowych cech leżaków tarasowych lub balkonowych należą ich ponadprogramowe elementy. Na przykład dodatkowy daszek montowany do oparcia, podłokietniki, podnóżek lub dodatkowe poduszki ogrodowe zwiększające wygodę. Każdy z osobna i wszystkie razem wymienione zalety leżaków zwiększają komfort podczas użytkowania i pomagają nam w różnego rodzaju wypoczynku. Na przykład dodatkowy daszek świetnie sprawdzi się podczas popołudniowej drzemki na świeżym powietrzu chroniąc naszą głowę przed promieniami słonecznymi. Podnóżek pozwoli wyprostować nogi lub zmienić ich pozycję. Podłokietniki oczywiście sprawdzą się jako podparcie rąk, gdy postanowimy poczytać książkę.

Leżak kontra krzesło rattanowe

W rankingu najczęściej używanych mebli na tarasie lub balkonie sporą konkurencję dla leżaka stanowi modne w ostatnim czasie krzesło rattanowe. Gdyby nie pozycja do siedzenia mogłoby stanowczo zagrozić naszemu leżakowi i stać się najczęściej używanym meblem ogrodowym. Jednak jego przeznaczenie jest trochę inne i skierowane do innych czynności. Krzesła rattanowe świetnie nadają się w zastępstwie zwykłych krzeseł ogrodowych ponieważ mają dużo bardziej atrakcyjniejszy wygląd. Ich plecione oparcia i siedziska osadzone na metalowych nogach świetnie wpisują się w nowoczesne standardy urządzania balkonów i tarasów.

Krzesło rattanowe na tarasie

Mało tego ten rodzaj krzeseł jest też popularny we wnętrzach i może być stałym wyposażeniem przy stole w jadalni a w razie potrzeb użyty na dworze. Jest to jednak krzesło, w związku z czym przybieramy typową pozycję siedzącą, która sprawdzi się przy grillu ale nie koniecznie przy dłuższym odpoczynku. Tutaj z pewnością lepiej skorzystać ze składanego leżaka. Pozycja bardziej sprzyja wypoczynkowi i chwilom relaksu. Ale jeśli jesteś zwolennikiem krzeseł lub foteli rattanowych koniecznie zapoznaj się z naszym blogiem dotyczącym foteli rattanowych pt. „Fotel rattanowy na tarasie czy w salonie?

2021-05-17 09:15:00 491 wyświetleń