Styl boho we wnętrzach – czym się wyróżnia

Styl boho we wnętrzach – czym się wyróżnia

Styl boho we wnętrzach stał się jednym z największych trendów aranżacyjnych ostatnich lat. Jeszcze niedawno trudno byłoby stwierdzić, że tak oryginalne aranżacje zyskają tylu fanów, a projektanci wnętrz będą proponować tak niecodzienne połączenia mebli, dekoracji i kolorów. Dotychczas styl boho kojarzony był głównie z modą, pojawiające się na wybiegach stylizacje zaskakiwały swoją niepowtarzalnością, dlatego też nie dziwi fakt, że projektanci wnętrz również zaczęli czerpać swoją inspirację z tej stylistyki. Czym tak właściwie jest styl boho we wnętrzach? Planując aranżację mieszkania w stylu boho warto mieć na uwadze, że to styl, którego nazwa wywodzi się z francuskiego określenia cyganerii, artystów, którzy swobodnie i bez zasad tworzyli swoją sztukę. Przeglądając inspiracje można łatwo zauważyć, że styl boho we wnętrzach to przede wszystkim jasne i ciepłe barwy, akcenty nawiązujące do elementów z lat 6o oraz inspirowane wpływami hipisowskimi i afrykańskimi. Coraz więcej osób marzy o takiej aranżacji mieszkania, dlatego też warto wiedzieć, czym wyróżnia się styl boho we wnętrzach.

Kolory pasujące do wnętrz w stylu boho

Jeżeli marzy Ci się pięknie urządzone mieszkanie w stylu boho, to podstawową rolę odgrywa tu odpowiednio dobrana kolorystyka. Wnętrza boho są jasne i przestronne, jednakże kolory powinny mieć ciepłą barwę, by stworzyć efekt przestrzeni pełnej przytulnego azylu i spokoju. Do wnętrz w stylu boho pasują też kolory nawiązujące do naturalnych materiałów takich jak drewno, len, ziemia czy rośliny. Kolory najczęściej drewnianych mebli do salonu są bardzo ważne.

ZOBACZ DREWNIANE MEBLE DO SALONU

Niewątpliwie, styl boho we wnętrzach wyróżnia się również kolorowymi akcentami, które designersko zaaranżowane nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru i unikalności. Wyraziste kolory jak czerwień, brąz, żółty, pomarańczowy lub granat świetnie przełamują stonowane odcienie bieli wprowadzając do pomieszczeń radość i pozytywną energię. Styl boho nie może być nudny. Kolory pasujące do wnętrz boho powinny ze sobą współgrać mimo różnorodnych akcentów, warto więc szukając ekstrawaganckich i niecodziennych połączeń uważać, by efekt nie był zbyt przytłaczający i krzykliwy.

Jasne kolory we wnętrzu boho

Jakie meble sprawdzą się w aranżacjach boho?

Planując aranżację mieszkania w stylu boho warto skupić się na wyborze odpowiednich mebli. Pozornie jest to łatwe zadanie, ponieważ wnętrza te cechuje swoboda i eklektyzm, czyli mieszanie stylów, jednakże stworzenie spójnej całości z różnorodnych elementów jest prawdziwą sztuką. Meble w stylu boho są najczęściej stylizowane na projektach wykonywanych w latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych. Przeglądając różnorodne inspiracje można zauważyć, że niektóre meble wyglądają jakby zostały znalezione wprost na targu staroci, wyczyszczone ale nieodnawiane, z wypisaną historią poprzednich właścicieli. Meble w stylu boho muszą „mieć coś w sobie”, urok, zdobienia, ciekawą formę, widoczny upływ czasu. Jednakże nie tylko wygląd mebli jest istotny, dobrze jest zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane. W aranżacjach w stylu boho najlepiej sprawdzają się naturalne materiały, przede wszystkim drewno, lub takie, które bardzo dobrze je imitują. Urządzając mieszkanie w stylu boho polecamy również matowe wykończenia – szafki RTV lub komody do salonu wykończone na wysoki pomysł zdecydowanie nie sprawdzą się w takich aranżacjach. Inną ciekawą opcją są meble z wikliny lub ratanu, które jako akcent dodadzą pomieszczeniu jeszcze bardziej designerskiego wyglądu.

ZOBACZ IDEALNE MEBLE RATTANOWE

Meble z wikliny i rattanu we wnętrzach boho

Dodatkowo, jeżeli chcesz przearanżować mieszkanie na styl boho i dotychczas większość drobiazgów, bibelotów oraz pamiątek było skrzętnie ukrytych w szufladach, warto zainwestować w półki, na których wyeksponujesz swoje skarby. Szukając mebli wypoczynkowych, które sprawdzą się w aranżacjach boho polecamy kierowanie się przede wszystkim wygodą. Duża sofa do salonu, pufy i fotele, które niekoniecznie są gotowym zestawem z taką samą tkaniną tapicerską będą idealnym wyborem i pozwolą Ci na stworzenie przestrzeni zachęcającej do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi.

Sofa tapicerowana w salonie boho

Dekoracje i dodatki boho

Styl boho we wnętrzach cechuje się różnorodnością, dlatego też jeżeli uwielbiasz dekoracje ścienne, różnorodne dodatki, pamiątki, obrazy na ścianę i makramowe kwietniki, to masz tu ogromne pole do popisu. Wybierając detale aranżacyjne nie musisz się ograniczać ani podporządkowywać określonym schematom i wytycznym – swoboda i poczucie wolności jest tu najistotniejsze. Dodatki w stylu boho na ścianiePoszukiwanie dekoracji w stylu boho warto rozpocząć od zastanowienia się, jakie przedmioty wyrażają Ciebie i Twoich bliskich, który z Tobą mieszkają. Wnętrza urządzone w stylu boho to po prostu wnętrza z duszą, podkreślające charakter, pasje i zainteresowania osób, które je zamieszkują. Nic nie stoi na przeszkodzie eksponowaniu swoich pasji, dlatego też jeżeli zajmujesz się malarstwem, to nikogo nie zdziwi sztaluga z płótnem stojąca w salonie oraz ściany łazienki udekorowane Twoimi pracami. Innym sposobem na świetne dodatki boho są różnorodne, kolorowe poduszki w etniczne wzory. Warto pamiętać, że nie tylko kolor i materiał odgrywają istotną rolę w aranżacjach w stylu boho – wzory są równie ważnym elementem, dlatego też nie należy się ich obawiać. Jeżeli jednak chcesz nieco stonować i wyciszyć aranżację w stylu boho, to najlepszym rozwiązaniem dekoracyjnym będzie wybór… pięknych roślin! Mieszkanie bez roślin jest puste i chłodne, dlatego też warto zadbać, by w Twoim mieszkaniu pojawiło się coś zielonego. Dodatkowo, by jeszcze bardziej podkreślić i dopasować taką naturalną dekorację można wykorzystać popularne makramy, czyli plecione kwietniki lub różnego rodzaju plecione kosze, które posłużą jako osłonki na doniczki. Dla osób, które jednak niekoniecznie mają czas na zajmowanie się żywymi roślinami polecamy „suszki”, czyli dekoracyjne suche trawy i kwiaty, które ustawione w ceramicznych lub szklanych wazonach staną się świetną dekoracją. Dekoracje w stylu boho możesz dowolnie mieszać i łączyć, to właśnie wtedy zyskasz najciekawszy efekt.

Makrama na ścianie wnętrza boho

Aranżacje w stylu boho są bogate, nieco eklektyczne, przełamujące stereotypy oraz dalekie od minimalizmu i sterylnego porządku. To idealne wnętrza dla osób lubiących ciepło, wspólne spędzanie czasu z bliskimi, dzielenie się przestrzenią i swoimi zainteresowaniami. Styl boho we wnętrzach to również doskonały sposób na oderwanie się od ponurej i nudnej rzeczywistości oraz wprowadzenie nieco egzotyki, której szczególnie obecnie coraz częściej poszukujemy.

2021-05-10 11:26:00 969 wyświetleń