Kuchnia z wyspą – praktyczne porady

Kuchnia z wyspą – praktyczne porady

Kuchnia z wyspą kojarzy się z przestronnością, funkcjonalnością oraz pięknym pomieszczeniu, w którym możesz spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Wyspa w kuchni to marzenie nie jednej osoby. Dodatkowo, pomysł na aranżację kuchni z wyspą może pełnić wiele funkcji, bo zapewnia nie tylko dodatkową przestrzeń blatu, lecz również do przechowywania, a nawet może zastąpić stół i stać się miejscem wspólnych posiłków. Jak zatem zaplanować wystrój praktycznej i stylowej kuchni? Przygotowaliśmy praktyczne porady, które mamy nadzieję, przydadzą Ci się podczas urządzania własnej kuchni.

Najważniejsze pytanie – ile metrów powinna mieć kuchnia z wyspą?

Planowanie kuchni z wyspą bardzo często zaczynamy od pytania, ile metrów kwadratowych powinno mieć pomieszczenie? Wyspa w kuchni to dodatkowy metraż, który zostaje zajęty przez zabudowę, dlatego też warto zastanowić się, czy mamy miejsce na takie ustawienie. Przyjmuje się, że minimalna odległość wyspy od szafek kuchennych to około

  • 90 centymetrów – taka przestrzeń zapewni komfortowe poruszanie się po kuchni. 
  • zdecydowanie polecamy jednak zaplanować odstęp nawet do 120 – 130 centymetrów jeżeli metraż kuchni na to pozwala. 

Szukając informacji ile metrów powinna mieć kuchnia z wyspą najczęściej pojawia się metraż nie mniejszy niż 15 metrów kwadratowych, gdyż wynika to z komfortu użytkowania. Doskonałą opcją, dzięki której z łatwością urządzisz taką kuchnię bez zmartwień o zbyt mały metraż, jest pomieszczenie otwarte na salon lub jadalnię. Otwarta kuchnia i wyspaw kuchni zapewni potrzebną przestronność oraz wspaniale wprowadzi podział na przestrzeń jadalnianą oraz wypoczynkową. Te dwie strefy mogą być ze sobą bezpośrednio połączone lub podzielone częścią jadalnianą wyposażoną w stół kuchenny z krzesłami.

ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE STOŁY DO JADALNI

Kuchnia z wyspą w salonie

Mała kuchnia z wyspą – czy to możliwe?

Urządzenie małej kuchni z wyspą jest nieco problematyczne, ze względu na ograniczony metraż. W kuchniach mniejszych niż 15 metrów kwadratowych nie polecamy urządzania wyspy ze względu na komfort użytkowania. Bardzo istotna jest odległość między szafkami kuchennymi, a wyspą pozwalająca na swobodne poruszanie się.

Najmniejsze wyspy kuchenne mają minimum jeden metr kwadratowy powierzchni blatu, jednakże warto zastanowić się, czy taki dodatek faktycznie będzie funkcjonalny i podkreśli estetykę wnętrza. W małej kuchni polecamy wybór jasnych, prostych i minimalistycznych mebli, które optycznie powiększą wnętrze.Mała kuchnia z wyspą

Jak urządzić nowoczesną kuchnię z wyspą

Zaaranżowanie nowoczesnej kuchni z wyspą nie jest trudne, warto tylko zastanowić się jaką główną funkcję ma pełnić. W nowoczesnej kuchni wyspa może świetnie sprawdzić się jako barek śniadaniowy, który zapewni miejsce do spożywania wspólnych posiłków. Do podkreślenia nowoczesnego charakteru wnętrza polecamy wybór ciekawych hokerów zamiast tradycyjnych krzeseł kuchennych

Hokery przy wyspie w kuchniInną możliwością jest zainstalowanie na wyspie kuchennej płyty grzewczej, dzięki czemu stworzysz w ten sposób nowoczesne „centrum gotowania”. Ciekawym i koniecznym dodatkiem w tej opcji jest designerski okap, z pomocą którego nie tylko pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, lecz również wspaniale podkreślisz nowoczesny wygląd kuchni z wymarzoną wyspą. Ciekawą opcją jest gotowanie na siedząco z pozycji hokera barowego

BOGATY WYBÓR HOKERÓW

Warto pamiętać, że istotną rolę odgrywają dodatki takie jak uchwyty szafek, odpowiednio dobrane oświetlenie, kolorystyka oraz materiał blatów szafek oraz wyspy – spójna aranżacja sprawi, że zyskasz stylową i nowoczesną kuchnię z wyspą, gdzie z przyjemnością będziesz spędzać czas.

Wyspa kuchenna z płytą do gotowania

Mała kuchnia z wyspą połączona z salonem

Jeżeli marzysz o kuchni z wyspą, lecz posiadasz małą, a otwartą kuchnię, warto zastanowić się nad połączeniem tych dwóch pomieszczeń. Wyspa w małej, otwartej kuchni może stanowić pewnego rodzaju funkcjonalną ściankę działową, która nie ograniczy przestrzeni. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie przy wyspie sofy do salonu lub foteli, które podkreślą przejście do części wypoczynkowej.

Mała kuchnia z wyspą i salonem
źródło: Pinterest

To rozwiązanie polecamy osobom, których salon ma nieduży metraż, ponieważ znacznie zaoszczędzi przestrzeń. Stylowym sposobem na stworzenie małej kuchni z wyspą, która połączy też salon, jest zaaranżowanie części wyspy wychodzącej na stronę pokoju dziennego jako wystawki. Otwarte półki estetycznie podkreślą wystrój wnętrza i sprawią, że wyspa kuchenna będzie designersku prezentować się w twoim salonie. 

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób, które coraz częściej staje się popularne w naszych mieszkaniach. Dobrze zaaranżowana oraz dopasowana do metrażu i stylu wnętrza wyspa kuchenna będzie stanowić świetne uzupełnienie aranżacji każdej kuchni. Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym poradom uda Ci się stworzyć idealną kuchnię z wyspą, która spełni Twoje oczekiwania.

Szukasz inspiracji jak urządzić salon z aneksem kuchennym? zainspirują sie naszym kolejnym wpisem blogowym

"Jak urządzić salon z aneksem kuchennym - nowoczesne aranżacje"

2021-02-05 12:59:00 792 wyświetleń